چین از آغاز جنگ در اوکراین به ارزش بیش از ۱۲ میلیون دالر به روسیه پهپاد ارسال کرده است

پس از بگومگوها در مورد ارسال پهپادهای ایرانی به اوکراین، گزارش شده است که دولت چین نیز از زمان حمله روسیه به اوکراین به ارزش میلیون‌ها دالر به مسکو پهپاد ارسال کرده است.

نیویارک‌تایمز روز سه‌شنبه، ۲۱ مارچ، گزارش داده است، داده‌های رسمی گمرک روسیه نشان می‌دهد که در یک‌ساله‌گی تهاجم روسیه بر اوکراین، میزان ارسال پهپاد و قطعات هواپیما از سوی چین به روسیه به ۱۲ میلیون دالر رسیده است.

پهپادهای ارسال‌شده از بیجینگ به مسکو، ترکیبی از محصولات DJI، معروف‌ترین شرکت هواپیماهای بدون سرنشین چینی در جهان و مجموعه‌ای از شرکت‌های کوچک‌تر این‌کشور می‌شود.

نزدیک به ۷۰ صادرکننده چینی از زمان حمله روسیه بر اوکراین، ۲۶ نوع از هواپیماهای بدون سرنشین این کشور را به مسکو فروخته‌اند.

با این حال، گمان می‌رود در پهپادهای ارسال‌شده چین به اوکراین از فناوری امریکایی در زمینه ساخت پهپاد استفاده شده باشد.

ماه گذشته واشنگتن متعهد شد که به عنوان بخشی از تلاش‌های این کشور برای محدود کردن جنگ روسیه علیه اوکراین، شرکت‌هایی که تجهیزات جنگی و فناوری به روسیه می‌فروشند را تحریم کند و شرکت هواپیمای بی‌سرنشین سازی چینی ( DJI) نیز شامل تحریم‌ها شد.

این شرکت چینی در سال ۲۰۲۰ به لیست سیاه وزارت تجارت امریکا اضافه شد که فروش فناوری بدون جواز به این شرکت را منع می‌کند.

چین تاکنون در مورد این ادعاها چیزی‌ نگفته است.

این گزارش از سوی نیویارک‌تایمز در حالی  منتشر می‌شود که شی‌جین‌پینگ، رییس‌جمهور‌ چین روز دوشنبه وارد مسکو شد تا شاید بتواند راهی برای صلح اوکراین در یابد.

دکمه بازگشت به بالا