کوریای جنوبی ۲۵ فروند جت جنگی اف-۳۵ از امریکا خریداری می‌کند

هم‌زمان با افزایش تنش‌ها میان کوریای شمالی و امریکا، واشنگتن با فروش ۲۵ فروند جنگنده F-35 به کوریای جنوبی موافقت کرده است.

فرانس‌پرس چهارشنبه‌شب، ۱۳ سپتامبر، گزارش داده که وزارت امور خارجه امریکا، در مورد فروش این شمار از جت‌های ساخت «لاکهید مارتین» و تجهیزات آن به کوریای جنوبی، از سوی کنگره این کشور چراغ سبز دریافت کرده است.

مقام‌های امریکایی هزینه مجموعی این جنگنده‌ها را پنج میلیارد دالر اعلام کرده‌اند.

در بیانیه‌ای وزارت خارجه امریکا آمده است: «این فروش توانایی کوریای جنوبی را برای مقابله با تهدیدات فعلی و آینده با ارایه قابلیت دفاعی برای جلوگیری از تجاوز در منطقه و تضمین همکاری با نیروهای امریکایی بهبود می‌بخشد.»

براساس این بیانیه، فروش پیشنهادی این تجهیزات، تعادل نظامی در منطقه را تغییر نخواهد داد.

کوریای جنوبی از سال ۲۰۱۸ به این‌سو از جنگنده‌های F-35 امریکا در عملیات‌های آموزشی خود کار می‌گیرد.

این فروش در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن به‌شدت ادامه دارند.

کوریای شمالی آخرین آزمایش‌های موشکی خود را تنها چند روز پیش از سفر کیم جونگ اون، رهبر این کشور به روسیه و گفت‌وگوی وی در مورد همکاری‌های تسلیحاتی با ولادیمیر پوتین، انجام داد.

از سوی هم، امریکا همکاری‌های سه‌جانبه خود را با جاپان و کوریای جنوبی، متحدانی که محل استقرار نیروهای امریکایی هستند، افزایش داده است.

در نشستی که ماه گذشته در کمپ دیوید برگزار شد، جو بایدن، رییس جمهور امریکا و فومیو کیشیدا، نخست وزیر جاپان، تعهد کردند که در مورد کوریای شمالی و سایر چالش‌ها در منطقه با یکدیگر بیشتر همکاری کنند.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به اجلاس کمپ دیوید

دکمه بازگشت به بالا