اسپنتا: خلیل‌زاد مخالفان به قدرت رسیدن غنی از راه تقلب را در خانه کرزی تهدید کرده بود

۸صبح، کابل: رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی، گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، در خانه حامد کرزی مخالفان به قدرت رسیدن محمداشرف غنی، رییس جمهور فراری کشور از راه تقلب را تهدید کرده بود.

اسپنتا این مطالب را در واکنش به مصاحبه اخیر خلیل‌زاد که در آن گفته است «لجاجت» غنی از عوامل تسلط طالبان بر کشور بوده، در توییترش نوشته است.

مشاور پیشین امنیت ملی حکومت حامد کرزی روز جمعه، هفتم عقرب، در یک رشته توییت نوشت: «آقای خلیل‌زاد لجاجت دکتور غنی برای حفظ قدرت را مانع اصلی صلح کذایی خودش می‌داند. جنون غنی به حفظ قدرت غیر‌قانونی و دشمنی او با صلح و دولت‌ قانون، آشکار بود. اما آقای خلیل‌زاد مگر شما نبودید که‌ در منزل آقای کرزی مخالفان به قدرت‌ ‌‌‌رسیدن دکتور غنی از راه تقلب را تهدید کردید؟»

اسپنتا هم‌چنان گفته است که خلیل‌زاد خواهان برگزاری مراسم تحلیف محمداشرف غنی شده بود.

او خطاب به خلیل‌زاد نوشته است: «مگر من در همان نشست به شما نگفتم که روزگار تهدید با  B52 گذشته است، دست از تهدید بردارید، کسی از شما نمی‌ترسد؟»

به روایت اسپنتا شام‌گاه همان روز که نشست در خانه کرزی برگزار شده بود، خلیل‌زاد به عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفته است که اگر مراسم تحلیف جداگانه برگزار کند، علیه او از نیروهای امریکایی استفاده می‌کند.

اسپنتا زمان برگزاری این نشست در خانه حامد کرزی را مشخص نکرده است.

اسپنتا اما در توییترش نوشته است: «فردای آن‌ روز شما و تمام مسوولان امریکایی در کابل در مراسم تحلیف دکتور غنی شرکت کردید؟ آقای غنی دست‌نشانده دولت و دستگاه‌تان بود و شما نیز از همان دیوانه‌گان قدرت غیر‌قانونی استید. تاریخ شما را به یاد خواهد داشت و ما مردم افغانستان نیز از یاد نخواهیم برد.»

محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در نوزدهم حوت سال ۱۳۹۸ به‌صورت جداگانه حلف وفاداری به قانون را به‌عنوان رییس جمهور برگزار کردند. در مراسم تحلیف محمداشرف غنی مقام‌های امریکایی در کابل به شمول خلیل‌زاد و سرپرست سفارت این کشور شرکت کرده بودند.

به‌تازه‌گی اما زلمی خلیل‌زاد گفته است که امریکا تلاش کرد تا مردم را از این انتخابات دل‌سرد کند.

سخنان تازه زلمی خلیل‌زاد با واکنش‌های متعددی روبه‌رو شده است.

بسیاری او را که توافق‌نامه دوحه را با طالبان امضا کرد، از عوامل سقوط دولت جمهوری می‌دانند.

دکمه بازگشت به بالا