وزارت خارجه: دیورند مرز رسمی افغانستان و پاکستان نیست

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه ضمن استقبال از گشایش ۲۴ ساعته تردد کالاهای تجارتی از بندر تورخم، اعلام کرده است که افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز رسمی‌اش با پاکستان به رسیمت نمی‌شناسد.

بندر تورخم روز چهارشنبه، بیست‌وهفتم سنبله، به صورت ۲۴ ساعته با حضور عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان و مقام‌های افغانستان گشایش یافت. این بندر پیش‌تر تنها در ساعات رسمی به روی تردد باز بود. در لوحه‌ای که به همین مناسبت تهیه شده بود، از بندر تورخم به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان یاد شده است. این موضوع سبب واکنش‌های زیادی در میان شهروندان و حتا سیاست‌مداران افغانستان شد.  

ارگ ریاست جمهوری به دنبال این واکنش‌ها، اعلام کرد که صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد خط دیورند از مردم افغانستان است و دیگران صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را ندارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم سنبله در یک نشست خبری اعلام کرد که حکومت و دولت افغانستان صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد خط دیورند را ندارد و به همین دلیل باید مردم درباره آن تصمیم بگیرد.

با این حال، وزارت امور خارجه نیز در اعلامیه‌ای که شام روز پنج‌شنبه منتشر کرد، گفته است: «با استقبال از عملی شدن تعهد جمهوری اسلامی پاکستان از سوی دولت آن کشور برای ۲۴ ساعته شدن عبور و مرور در این گذرگاه[تورخم]، بر موضع همیشه‌گی دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر به رسمیت نشناختن خط دیورند به عنوان مرز رسمی میان دو کشور، تاکید می کند.»

خط دیورند که افغانستان آن را به عنوان مرز مشترکش با پاکستان به رسمیت نمی‌شناسد، همواره به عنوان یک مجادله تاریخی میان دو کشور مطرح بوده است. تاکنون این موضوع میان دو کشور حل نشده است و در داخل افغانستان نیز دیگاه‌های متفاوت در قبال آن وجود دارد. اما هر حکومتی که در کابل تشکیل شده است، تصمیم‌گیری در مورد خط دیورند را از صلاحیت‌های خودش ندانسته است.

 

دکمه بازگشت به بالا