هم‌اکنون اقدام کنید

منبع: دیپارتمنت ارتباطات جهانی ملل متحد
برگردان: رحمان کریمی

برای حفظ شرایط اقلیمی قابل زیست، انتشار گازهای گل‌خانه‌ای باید تا سال ۲۰۳۰ به نصف و تا سال ۲۰۵۰ به صفر خالص کاهش پیدا کند. برای رسیدن به چنین شرایطی، دولت‌ها و شرکت‌ها باید اقدامات جسورانه، سریع و گسترده‌ای را انجام دهند. اما گذار به دنیایی با میزان کمی از کاربن، مستلزم مشارکت شهروندان نیز است، به‌ویژه در اقتصاد‌های پیش‌رفته جهان. هم‌اکنون اقدام کنید، کمپینی است که از سوی سازمان ملل متحد برای اقدام فردی در رابطه به تغییر اقلیم و مصرف بهینه منابع به راه انداخته شده است. هر یک از ما می‌تواند در کاهش گرمایش جهانی و نگه‌داری از سیاره‌‌مان یاری برساند. با انتخاب گزینه‌هایی که پیامد‌های مضر کمتری بر محیط زیست دارد، ما می‌توانیم بخشی از راه‌حل بوده و بر تغییر تاثیر‌گذار باشیم.

حقایق و آمار‌ها

ما در طول زنده‌گی خود صد‌ها هزار تصمیم می‌گیریم. تصمیم‌ها و سبک زنده‌گی ما تأثیر ژرفی بر سیاره ما دارد. در واقع، سبک زنده‌گی ما عامل تقریبا دو سوم از انتشارات گازهای گل‌خانه‌ای جهانی است. ثروت‌مند‌ترین افراد بزرگ‌ترین مسوولیت را در این رابطه دارند: مجموع انتشارات گاز‌های گل‌خانه‌ای یک در‌صد ثروت‌مند‌ترین افرادِ جمعیت جهان بیشتر از مجموع انتشارات گاز‌های گل‌خانه‌ای پنجاه در‌صد فقیر‌ترین افراد جمعیت جهان است.

دولت‌ها و شرکت‌ها ـ با ایجاد سیاست‌ها، زیرساخت‌ها و مشوق‌های مناسب ـ نقش مهمی در حمایت از تغییرات ضروری در سبک زنده‌گی مردم دارند. به‌طور مثال، در صورتی که زمینه استفاده از روش‌های پاک حمل‌ونقل و خوردن غذا‌های گیاهی برای مردم آسان‌تر شود، این امر می‌تواند به تغییر الگوهای مصرف کمک کند، به‌ویژه در میان ثروت‌مند‌ترین افراد جهان، و انتشارات گاز‌های گل‌خانه‌ای را تا سال ۲۰۵۰ چهل تا هفتاد درصد کاهش دهد. همچنین، روش زنده‌گی که در آن از منابع استفاده بهینه صورت می‌گیرد، می‌تواند باعث بهبود سلامتی و رفاه همه‌گانی شود.

در سبک‌های زنده‌گی کنونی از منابع استفاده بهینه صورت نمی‌گیرد

تقاضا برای منابع طبیعی ـ برای خوراک، پوشاک، آب، ایجاد مسکن، زیر‌ساخت‌ها و سایر عرصه‌های زنده‌گی ـ به بالاترین حد خود رسیده است و همچنان در حال افزایش است. استخراج منابع از سال ۱۹۷۰ به این سو سه برابر افزایش یافته است، به شمول ۴۵ در‌صد افزایش در استفاده از سوخت فسیلی. استخراج و پروسیس مواد معدنی، سوخت و مواد غذایی عامل نیمی از مجموع انتشارات گاز‌های گل‌خانه‌ای جهانی و بیش از ۹۰ در‌صد از نابودی تنوع زیستی و بحران آب است. ما برای حفظ روش زند‌ه‌گی کنونی‌مان برابر ۱٫۶ زمین۱ استفاده می‌کنیم و ایکوسیستم‌ها نمی‌توانند با تقاضا‌های ما سازگاری کنند.

در کشورهای پردرآمد میزان اثر مواد، مقدار مواد اولیه مورد نیاز برای رفع نیاز‌های‌مان، در هر فرد ۱۰ برابر بیشتر از کشور‌های کم‌درآمد است. گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان (G20) 78 درصد از انتشارات گاز‌های گل‌خانه‌ای جهان را تولید می‌کنند.

با این ۱۰ اقدام شروع کنید!

 همه می‌توانند به کاهش تغییر اقلیم کمک کنند. از روش سفر‌مان گرفته تا برقی که استفاده می‌کنیم، غذایی که می‌خوریم و چیز‌هایی که می‌خریم، ما می‌توانیم تغییری را ایجاد کنیم.

میزان انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در هر فرد در بین کشور‌ها به‌طور گسترده‌ای متفاوت است. انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۲۰ (آخرین اطلاعات موجود) ۱۴٫۶ تُن CO2 در هر فرد بوده است. این مقدار بیش از دو برابر میانگین جهانی ۶٫۳ تن و شش برابر بیشتر از ۲٫۴ تُن در هر فرد در هند است.

برای حفظ شرایط اقلیمی قابل زیست، میانگین انتشار گازهای گل‌خانه‌ای در هر فرد در سال، باید تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲ تا ۲٫۵ تن CO2 کاهش پیدا کند. برای یاری‌رسانی به مقابله با بحران اقلیمی، می‌توانید با این ۱۰ اقدام آغاز کنید.

صرفه‌جویی انرژی در خانه

مقدار زیادی از برق و گرامایی که استفاده می‌کنیم، از منابعی مثل نفت، زغال‌سنگ و گاز تامین می‌شود. ما می‌توانیم با کاهش مصرف انرژی برای تولید گرما و سرما، استفاده از گروپ‌های ال‌ای‌دی و وسایل برقی کم‌مصرف، شستن لباس‌های‌مان با آب سرد و آویزان کردن چیز‌ها برای خشک کردن به جای استفاده از خشک‌کننده، میزان انرژی مصرفی‌مان را کاهش دهیم. بالا بردن میزان کارایی انرژی خانه‌تان – با عایق‌بندی بهتر به‌طور مثال – یا تبدیل اجاق گازی یا نفتی‌تان با یک پمپ حرارتی برقی، می‌تواند میزان اثر کاربنی‌تان (میزان انتشار گاز‌های گل‌خانه‌ای که در اثر فعالیت‌های یک فرد انتشار می‌یابد) را تا ۹۰۰ کیلو‌گرام CO2 در سال کاهش دهد.

پیاده‌روی، استفاده از بایسکل یا وسایل نقلیه عمومی

جاده‌های جهان پر از وسایل نقلیه‌ای هستند که بیشتر‌شان با دیزل و پترول کار می‌کنند. پیاده‌روی یا استفاده از بایسکل به جای موتر، می‌تواند انتشار گازهای گل‌خانه‌ای را کاهش دهد و به سلامتی و تناسب اندام‌تان نیز مفید باشد. برای فاصله‌های دور می‌توانید از ملی‌بس یا قطار استفاده کنید و در صورت ممکن از روش هم‌سفری کار بگیرید. زنده‌گی بدون موتر اثر کاربنی شما را در مقایسه با سبک زنده‌گی با موتر تا ۲ تن CO2 در سال کاهش می‌دهد.

سبزیجات بیشتری بخورید

مصرف بیشتر سبزیجات، میوه‌جات، حبوبات کامل، میوه خشک و دانه‌ها و استفاده کمتر از گوشت و لبنیات، می‌تواند تاثیر محیط زیستی شما را به میزان چشم‌گیری کاهش دهد. تولید غذاهای گیاهی به‌طور کلی منجر به انتشار گازهای گل‌خانه‌ای کمتری می‌شود و به انرژی، زمین و آب کمتری نیاز دارد. تغییر رژیم غذایی از مختلط به گیاه‌خواری، اثر کاربنی شما را تا ۵۰۰ کیلو‌گرام CO2 در سال کاهش می‌دهد و در رژیم غذایی وگان این رقم تا ۹۰۰ کیلو‌گرام Co2 می‌رسد.

به روش سفر خود فکر کنید

هواپیماها میزان زیادی سوخت فسیلی می‌سوزانند که منجر به تولید مقدار چشم‌گیری انتشار گاز‌های گل‌خانه‌ای می‌شود. به همین دلیل، سفر هوایی کمتر، یکی از سریع‌ترین راه‌های کاهش تأثیر محیط زیستی شما است. در صورت ممکن، به‌طور مجازی دیدار کنید، از قطار استفاده کنید، یا در کل از سفر راه دور منصرف شوید. انجام یک سفر هوایی راه دورِ کمتر، اثر کاربنی شما را حد‌اکثر تا ۲ تن CO2 کاهش می‌دهد.

غذای کمتری را دور بیندازید

وقتی شما غذایی را دور می‌اندازید، با غذا منابع و انرژی‌ای را که برای رشد، تولید، بسته‌بندی و انتقال آن به مصرف رسیده بود، نیز هدر می‌دهید. زمانی که غذا در محل دفن زباله می‌پوسد، باعث تولید میتان، نوعی گاز گل‌خانه‌ای قوی، می‌شود. کاهش هدر دادن غذا، میزان اثر کاربنی شما را تا ۳۰۰ کیلو‌گرام CO2 در سال کاهش می‌دهد.

کاهش، به‌کارگیری دوباره، ترمیم و بازیافت

 وسایل برقی، لباس و چیز‌های دیگری که خریداری می‌کنیم، در هر مرحله تولید ـ از استخراج مواد خام گرفته تا تولید و انتقال آن به بازار ـ باعث انتشارات کاربنی می‌شوند. برای نگه‌داری از محیط زیست‌مان چیز‌های کمتری بخرید، وسایل دست دوم خریداری کنید و چیز‌هایی را که می‌توانید ترمیم و بازیافت کنید. هر کیلوگرام پارچه‌ای که تولید می‌شود، حدود ۱۷ کیلوگرام CO2 تولید می‌کند. خریداری لباس نو کمتر ـ و کالاهای مصرفی دیگر ـ اثر کاربنی شما را کمتر می‌کند و تولید زباله را نیز کاهش می‌دهد.

منبع انرژی خانه خود را تغییر دهید

 از شرکت خدمات انرژی خود بپرسید که آیا انرژی خانه شما از نفت، زغال‌سنگ یا گاز تامین می‌شود. ببینید که آیا امکان دارد منبع انرژی خانه خود را به منابع تجدید‌پذیری همچون منابع بادی یا آفتابی تغییر دهید. یا در روی سقف خانه خود صفحه‌های آفتابی نصب کنید تا انرژی خانه تامین شود. تغییر منبع انرژی خانه‌تان از منابع نفت، گاز یا زغال‌سنگ به منابع تجدید‌پذیری مانند باد یا آفتاب، اثر کاربنی شما را تا ۱٫۵ تن CO2 در سال کاهش می‌دهد.

 از وسایل نقلیه برقی استفاده کنید

اگر می‌خواهید موتر بخرید، خریداری موترهای برقی با مدل‌های بیشتر و ارزان‌تر موجود در بازار را در نظر داشته باشید. در بسیاری از کشور‌ها موتر‌های برقی در کاهش آلوده‌گی هوا کمک می‌کند و به‌طور چشم‌گیری گاز‌های گل‌خانه‌ای کمتری نسبت به وسایل نقلیه گازی یا دیزلی تولید می‌کند. اما بسیاری از موتر‌های برقی هنوز از برقی استفاده می‌کنند که از سوخت فسیلی تولید می‌شود و باتری‌ها و ماشین‌های‌شان نیازمند مواد کم‌یابی هستند که اغلب با هزینه‌های محیط زیستی و اجتماعی بالایی فراهم می‌شود. تبدیل موتر پترولی یا دیزلی به وسیله نقلیه برقی، اثر کاربنی شما را تا ۲ تن CO2 در سال کاهش می‌دهد. یک وسیله نقلیه ترکیبی می‌تواند تا ۷۰۰ کیلوگرام CO2 در سال برای شما صرفه‌جویی کند.

پول خود را به بهترین وجه مصرف کنید

هر آن چیزی که برای آن پول هزینه می‌کنیم، بر سیاره‌مان تاثیرگذار است. شما قدرت آن را دارید که خود‌تان انتخاب کنید از چه کالاها و خدماتی حمایت کنید. برای این‌که تاثیر محیط زیستی خود را کاهش دهید، کالاهای شرکت‌هایی را انتخاب کنید که از منابع به‌گونه مسوولانه استفاده می‌کنند و متعهد به کاهش انتشارات گاز‌های گل‌خانه‌ای و تولید زباله خود هستند. اگر پولی دارید که برای شما سرمایه‌گذاری می‌شود، مثلا از طریق صندوق بازنشسته‌گی، ممکن است پول شما در حمایت از سوخت فسیلی یا قطع جنگل‌ها به مصرف برسد. اطمینان از سرمایه‌گذاری ذخایر پولی‌تان در کسب‌و‌کارهای حامی محیط زیست، اثر کاربنی شما را به‌گونه گسترده‌ای کاهش می‌دهد.

صدای خود را بلند کنید

حرف بزنید و از دیگران بخواهید تا در اقدام شرکت کنند. صحبت کردن یکی از سریع‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌های ایجاد تغییر است. با همسایه‌ها، همکاران، دوستان و خانواده خود صحبت کنید. بگذارید صاحبان شرکت‌ها بدانند که شما از تغییرات جسورانه و جدی حمایت می‌کنید. از رهبران محلی و جهانی بخواهید تا هم‌اکنون اقدام کنند. اقدام برای جلوگیری از تغییر اقلیم، مسوولیت همه ما است. تغییر اقلیم بر همه ما تاثیر می‌گذارد. هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی کاری بکند؛ این کاری است که همه باهم می‌توانیم انجامش دهیم. نظریات در این مورد را می‌توانید در این‌جا جست‌و‌جو کنید.

اصطلاح اثر کاربنی که در بالا به کار رفته‌، اصطلاحی است که برای نشان دادن میزان انتشار گاز‌های گل‌خانه‌ای در اثر فعالیت‌های یک فرد‌، استفاده می‌شود.

انتشار گاز‌های گل‌خانه‌ای با معادل کاربن‌ دای‌اکساید (CO2) آن‌ها اندازه‌گیری می‌شود که علاوه بر کاربن دای‌اکساید دربرگیرنده گاز‌های گل‌خانه‌ای دیگری مانند میتان و نایتروجن‌اکساید نیز می‌باشد. این کار با تبدیل کردن آن‌ها به معادل کاربن دای‌اکساید با عین ظرفیت گرمایش جهانی‌شان صورت می‌گیرد.

۱- یعنی اگر سبک زنده‌گی همه یک‌سان باشد، ما برای فراهم کردن نیازمندی‌های‌مان به بیشتر از یک زمین، یعنی ۱٫۶ زمین نیاز داریم – مترجم.

دکمه بازگشت به بالا