طالبان و ادامه کشتار؛ در کمتر از دو ماه گذشته ۲۴ غیرنظامی تیرباران شده‌اند

طالبان در یک سال گذشته علاوه بر کشتار نظامیان پیشین، نیروهای جبهه مقاومت ملی و سایر نیروهای مسلح مخالف این رژیم، غیرنظامیان را نیز پیوسته به اتهام‌های گوناگون بازداشت، شکنجه و تیرباران کرده‌اند. در میان کشته‌‌گان، غیرنظامیان زنان نیز شامل‌اند. این گروه به رغم ادامه فشارهای داخلی و خارجی در بیش از یک سال گذشته، هیچ تمکینی به وضعیت حقوق بشری و توقف قتل غیرنظامیان انجام نداده‌ است. بر‌اساس روزشمار رویدادها، روزنامه ۸صبح دریافته که در جریان کمتر از دو ماه گذشته، دست‌کم ۲۴ غیرنظامی از سوی طالبان تیرباران شده‌اند. بیشتر این افراد باشنده‌گان ولایت پنجشیر بوده‌اند.

بر‌اساس روزشمار وقایع روزنامه ۸صبح، از ۶ سنبله تا ۲۷ میزان سال روان خورشیدی بیش از ۲۴ غیرنظامی به شمول زنان از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان به قتل رسیده‌اند. طبق این آمار، طالبان یک‌شنبه‌شب، ۶ سنبله، در روستای کهن‌ساران دره عبدالله‌خیل ولسوالی دره ولایت پنجشیر یک مرد غیرنظامی را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی بازداشت و پس از شکنجه تیرباران کردند. به گفته منابع محلی، این فرد خلیل‌الرحمان نام داشت و پیش از کشته شدن با ۲۹ تن از غیرنظامیان دیگر از سوی طالبان بازداشت و شکنجه شده بود. براساس معلومات وابسته‌گان خلیل‌الرحمان، او پس از رهایی در نزدیکی خانه‌اش در روستای کهن‌ساران تیرباران شد‌.

طالبان یک روز پس از این حادثه، امیدالحق، باشنده روستای فرعانبل ولسوالی خوست ولایت بغلان را تیرباران کرد‌ند. افراد این گروه امیدالحق را روز دوشنبه، ۷ سنبله، به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی پس از بازداشت به رگ‌بار بستند. مردم محل پیکر تیرباران‌شده این جوان را از میان شالی‌زارها در نزدیکی ساختمان ولسوالی خوست، پیدا کرده‌اند. به گفته منابع، امیدالحق هیچ تعلقی با جریان‌های سیاسی در کشور نداشته و مصروف زنده‌گی عادی خود بوده است.

دو روز پس از این حادثه، طالبان آقامحمد، باشنده روستای خاروی ولسوالی خنج ولایت پنجشیر را تیرباران کردند. جنگ‌جویان این گروه آقامحمد را روز چهارشنبه، ۹ سنبله، پس از شکنجه، تیرباران کردند و جسد او را به دریای پنجشیر انداختند.

کشتار غیرنظامیان تنها به پنجشیر و مناطق جنگی محدود نمانده است. دامنه قتل‌های غیرنظامیان به سایر ولایت‌ها نیز کشانده شده است؛ اما در شماری از مناطق بنا بر وضع محدودیت‌های گسترده طالبان و ترس مردم از این گروه، اتفاق‌های زیادی از نشر باز مانده است. این گروه در ولایت پروان یک جوان را پس از شکنجه، با دستان بسته تیرباران کردند. این رویداد حوالی ساعت ۸:۰۰ یک‌شنبه‌شب، ۱۳ سنبله، در روستای ناصرخیل ولسوالی سیدخیل ولایت پروان رخ داد‌. نزدیکان این جوان به روزنامه ۸صبح می‌گویند که او به‌تازه‌گی از مکتب فارغ شده و مصروف دکان‌داری بود‌. وابسته‌گان این جوان از او به نام میوند نام می‌برند و تأیید می‌کنند که طالبان میوند را به‌شکل بی‌رحمانه‌ای به قتل رساند‌ند.

جلیل، یکی از فرماند‌‌هان پیشین حزب جنبش ملی، نیز از سوی طالبان تیرباران شد‌. او شام چهارشنبه، ۱۶ سنبله، در نزدیکی خانه‌اش در روستای کوه صیاد ولسوالی شیرین‌تگاب ولایت فاریاب تیرباران شد‌. وابسته‌گان آقای جلیل به روزنامه۸صبح می‌گویند که او از سوی طالبان تیرباران شده‌ است. از این پیش منابع به رسانه‌ها گفته بودند که جلیل از سوی تفنگ‌داران ناشناس تیرباران شده است.

طالبان در دو ماه گذشته علاوه بر تیرباران مردان غیرنظامی، زنان را نیز تیرباران کرده‌اند. این گروه جمعه‌شب، ۱۸ سنبله، زنی را در ولایت تخار تیرباران کرد‌. منابع از این خانم به نام قندی‌گل نام می‌برند و تأیید می‌کنند که او دارای چهار فرزند بوده است. به گفته منابع، طالبان قندی‌گل را در روستای آبی‌نو ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار تیرباران کرده و بیش از ۳۰ گلوله بر او شلیک کرده‌اند. دلیل قتل این خانم تاکنون روشن نشده است.

در ادامه، دو تن دیگر در ولسوالی خنج ولایت پنجشیر تیرباران شدند. براساس روزشمار وقایع روزنامه ۸صبح، طالبان یک مرد کهن‌سال و یک‌ تن دیگر را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی به رگ‌بار بستند. بر‌بنیاد اطلاعات موجود، این مرد کهن‌سال شاه‌بچه نام داشته و دکان‌دار بوده است. هویت یک تن دیگری که با شاه‌بچه کشته شده‌، هنوز فاش نشده است. این دو تن روز دوشنبه، ۲۱ سنبله، از منطقه عمرض ولسوالی خنج بازداشت و صبح روز سه‌شنبه، ۲۲ سنبله، تیرباران شدند.

علاوه بر تیرباران کردن و به‌ رگ‌بار بستن غیرنظامیان، شمار دیگری زیر شکنجه طالبان جان باخته‌اند. صلاح‌الدین، باشنده منطقه آب‌دره ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر، زیر شکنجه طالبان جان باخت‌. براساس روزشمار وقایع روزنامه ۸صبح، این غیرنظامی در ریاست ۴۰ استخبارات طالبان جان داد‌. جسد صلاح‌الدین روز چهارشنبه، ۲۰ میزان، به خانواده‌اش تسلیم داده شد‌.

طالبان‌ همچنان یک جوان ۲۴ ساله‌ دیگر را در ولایت پنجشیر تیرباران کردند. این جوان رحیم‌داد نام داشت و طالبان او را روز چهارشنبه، ۲۳ سنبله، از مسجدی در ولسوالی رخه بازداشت کردند و سپس به رگ‌بار بستند. نزدیکان رحیم‌داد در آن زمان به روزنامه ۸صبح گفته بودند که او به هیچ گروهی وابسته‌گی نداشته است.

همزمان با این، یک جوان دیگر به نام شیرشاه در منطقه تنبنه ولسوالی دره ولایت پنجشیر زیر شکنجه طالبان جان باخت‌. نزدیکان آقای شیرشاه به روزنامه ۸صبح می‌گویند که او روز چهارشنبه، ۲۳ سنبله، از سوی طالبان کشته شد‌. به گفته آنان، شیرشاه با هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته‌گی نداشته و مصروف زنده‌گی عادی خود بوده است.

روزشمار وقایع کشتار غیرنظامیان، همچنان نشان می‌دهد که طالبان به‌طور اوسط تقریباً یک روز در میان یک غیرنظامی را به قتل رسانده‌اند. این گروه روز پنج‌شنبه، ۲۴ سنبله، چهار غیرنظامی را در ولایت کاپیسا با شلیک گلوله به قتل رساند‌. منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که این چهار تن در روستای گیاوه ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا کشته شد‌ند. منابع نام‌های این کشته‌‌گان را عمرگل، مبارک‌شاه، طلامحمد و بلبل گفته‌اند که پس از بازداشت و شکنجه، تیرباران شد‌ند.

طالبان یک روز پس از این حادثه، دو غیرنظامی دیگر را در پنجشیر تیرباران کردند. این گروه روز جمعه، ۲۵ سنبله، این دو تن را در مناطق ارغچ و خواجه دره عبدالله‌خیل ولسوالی دره این ولایت به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی به رگ‌بار بست. منابع نام‌های این دو تن را احمدعلی و صابر گفته‌ و تأکید کرده‌اند که این دو جوان هیچ ارتباطی با جبهه مقاومت ملی نداشتند و در جریان بازرسی خانه‌به‌خانه کشته شدند.

دهقانان و چوپان‌ها نیز در جریان دو ماه گذشته به گلوله‌ بسته شده‌اند. بر‌بنیاد ثبت وقایع از کشتار غیرنظامیان، طالبان یک چوپان را در ولایت تخار به قتل رساندند. این چوپان حسین نام داشته و شامگاه یک‌شنبه، ۲۷ سنبله، در روستای نهر سراب در ولسوالی فرخار ولایت تخار از سوی طالبان کشته شده است. وابسته‌گان این چوپان به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که او سرگرم دام‌داری بوده و طالبان گجر او را به قتل رساندند. به گفته آنان، حسین مردی بی‌آزار بود و با هیچ‌کسی دشمنی نداشت‌.

کارمندان صحی و رضاکاران خدمات عامه نیز شامل این قربانیان هستند. طالبان به تداوم کشتار غیرنظامیان، یک واکسیناتور پولیو را در ولایت کنر به رگ‌بار بستند. منابع به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که این گروه چهار‌شنبه‌شب، ۳۰ سنبله، این واکسیناتور را در مرکز صحی روستای کرنگل از مربوطات ولسوالی پیچ‌دره ولایت کنر به قتل رساندند. به گفته آنان، این فرد الیاس نام داشت و واکسیناتور پولیو بود‌. منابع ادعا دارند که او از طالبان به‌‌ خاطر نظاره کردن دختران انتقاد کرده و مانع این کار جنگ‌جویان طالبان شده بود. بر‌اساس ادعای آنان، طالبان او را نخست نزد خود طلب کرده و سپس به رگ‌بار بسته‌اند.

کشته‌‌‌گان غیرنظامی در دو ماه گذشته از کارگر تا بزرگ قومی و از چوپان تا دهقان را شامل می‌شوند که تیرباران شده‌اند. عزیز قوماندان، یک فرمانده محلی حزب جمعیت، در راه مسجد مورد تیرباران قرار گرفته است. منابع می‌گویند که او پس از ادای نماز شام، شنبه‌شب، ۱ میزان، هنگام برگشت از مسجد به رگ‌بار بسته‌ شد‌. منابع در حزب جمعیت ادعا می‌کنند که او از سوی طالبان کشته شده است. در همین حال، برخی از منابع در سمنگان در هنگام قتل او گفته بودند که وی از سوی افراد ناشناس به قتل رسیده است.

به رگ‌بار بستن غیرنظامیان از سوی طالبان در دو ماه گذشته به اشکال مختلفی جریان داشته است. جنگ‌جویان این گروه غیرنظامیان را علاوه بر شکنجه، با دستان بسته نیز تیرباران کرده‌اند. عنایت‌الله، یکی از جوانان پنجشیری بود که روز جمعه، ۸ میزان، در منطقه بهارک، از مربوطات ولسوالی خنج به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی با دستان بسته به رگ‌بار بسته شد. نزدیکان او می‌گویند که عنایت‌الله هیچ ارتباطی با جبهه مقاومت ملی نداشت و از او سه فرزند قد‌و‌نیم‌قد بر‌جا مانده است.

طالبان به تداوم تیرباران کردن غیرنظامیان، یک باشنده ولایت غور را نیز تیرباران کردند. این مرد سراج‌الدین نام داشت و از ولسوالی دولینه این ولایت بود‌. او پس از فرار با خانمی به نام سلیمه، هنگام که می‌خواست از روستای برنجی به سیرزار برود، در مسیر راه از سوی طالبان بازداشت و به مرکز این ولسوالی منتقل شد‌. منابع می‌گویند که طالبان او را شب‌هنگام به بهانه‌ رهایی، از زندان بیرون کشیده و به اتهام فرار از زندان تیرباران کرد‌ند. این حادثه روز سه‌شنبه، ۱۹ میزان، صورت گرفت‌.

این گروه به تداوم قتل غیر‌نظامیان، یک جوان پنجشیری را در کابل تیرباران کرد‌. براساس روایت وابسته‌گان این فرد‌، او عبدالحمید نام داشت و از کلوله‌پشته شهر کابل بازداشت و پس از ۱۱ روز، جسدش در یکی از شفاخانه‌های کابل پیدا شد که روز چهارشنبه،۲۰ میزان، به خانواده‌اش تسلیم داده شد‌. نزدیکان او می‌گویند که عبدالحمید باشنده اصلی ولسوالی عنابه ولایت پنجشیر بود و با هیچ‌گروهی ارتباط نداشت‌.

طالبان به تداوم قتل غیرنظامیان، زنان را نیز شکنجه کرده و به رگ‌بار بسته‌اند. این گروه روز چهارشنبه، ۲۷ میزان، زنی را در شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان، پس از شکنجه تیرباران کرد. منابع می‌گویند که این خانم ضیاگل نام داشت و طالبان از او محل بودوباش همسرش را خواسته بودند، اما او از پاسخ دادن سر باز زده بود و روی همین  دلیل از سوی طالبان تیرباران شد‌. گفته می‌شود که شوهر ضیاگل جزو نیروهای جبهه مقاومت ملی بوده است.

این در حالی است که پیش از این روزنامه ۸صبح در ۲۷ ثور به فهرستی از تیرباران شده‌گان غیرنظامی در پنجشیر نیز دست یافته بود. براساس گزارش این روزنامه، طالبان در آن زمان ۲۰ غیرنظامی را در دره عبدالله‌خیل ولسوالی دره این ولایت به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی تیرباران کرده بودند. در این رویداد حدود ۱۵ تن دیگر مجروح شده‌ بودند. بربنیاد یافته‌های این روزنامه، همه قربانیان این حادثه غیرنظامی بوده‌اند که عمدتاً وظایف دهقانی، دانش‌آموزی و کارگری داشته‌اند. پس از این حادثه، غیرنظامیان زیادی در ولایت‌های سرپل، بغلان، تخار و شماری از ولایت‌های دیگر کشور از سوی طالبان تیرباران شده و به قتل رسیده‌اند.

آزارواذیت غیرنظامیان به‌ویژه بازداشت، شکنجه و اعمال محدودیت علیه زنان در طول بیش از یک سال گذشته، پیوسته از سوی سازمان‌های بین‌المللی فعال در عرصه حقوق بشر، مورد انتقاد قرار گرفته است. این نهادها همواره از وضعیت بد حقوق بشری در کشور به‌شدت ابراز نگرانی کرده‌اند. پیش از این دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که به شواهدی مبنی بر نقض حقوق‌ بشر در پنجشیر، دست یافته است.

در تازه‌ترین مورد، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارشی از سفر دوازده روزه ریچارد بنت، گزارشگر ویژه این شورا به افغانستان، نشر کرده است. این گزارش روز پنج‌شنبه، ۲۸ میزان، نشر شده است. در این گزارش آمده است که بحران حقوق  بشری در افغانستان شدیداً پابرجا است و جهان باید اقدام فوری کند. پیش از این، توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان، در پنجاه‌ویکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جینوا، گفته بود که وضعیت جاری در افغانستان غیر قابل قبول است.

این در حالی است بیشتر این کشتارها از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان مستندسازی شده و نوارهای تصویری آن در رسانه‌های اجتماعی قابل دسترس است.

دکمه بازگشت به بالا