طالبان ۲۴ تن از باشنده‌گان بامیان را براساس ادعای حقوقی یک فرد دیگر بازداشت کردند

۸صبح، بامیان: منابع محلی در بامیان می‌گویند که طالبان ۲۴ تن از باشنده‌گان یکی از روستاها در مرکز این ولایت را براساس ادعای ملکیت توسط یک فرد دیگر، بازداشت کرده‌اند.

منابع می‌گویند که قبل از ظهر روز چهارشنبه، ۲۲ سنبله، نیروهای فرماندهی امنیه طالبان در بامیان دست‌کم ۲۴ تن از باشنده‌گان روستای ریگشاد از مربوطات مرکز این ولایت را به درخواست فردی به نام علم شاه که از قوم پشتون می‌باشد، بازداشت کرده‌اند.

به گفته منابع، علم‌شاه با اسناد جعلی بر این روستا ادعای مالکیت کرده و نزدیک به یک ماه می‌شود که راه‌های مواصلاتی ۵۰۰ خانواده از روستای ریگشاد را مسدود کرده است.

طبق اظهارات منابع، این فرد برای بازگشایی راه‌ها از باشنده‌گان این روستا خواهان شش میلیون و ۷۰۰ هزار افغانی شده است.

این در حالی است که در ماه سرطان سال جاری عبدالله سرحدی، والی طالبان برای بامیان دعواهای حقوقی میان روستانشینان و کوچی‌ها را بدون طی مراحل نهادهای عدلی و قضایی، به‌طور «غیرقانونی و یک‌جانبه» به نفع کوچی‌ها فیصله کرده بود.

بربنیاد اطلاعات منابع، سرحدی نزدیک به ۱۰ کوچی را در کمیسیون حل منازعات روستانشینان و کوچی‌ها در مرکز بامیان به‌عنوان عضو تعیین کرده است و از طریق آن‌ها، دعواهای بزرگ حقوقی میان دو طرف را به‌طور غیرقانونی به نفع کوچی‌ها فیصله می‌کند.

روز گذشته نیز دو تن از باشنده‌گان این ولایت به‌دلیل عدم واگذاری زمین‌های شخصی‌شان به افراد طالبان به دستور والی طالبان در روستا‌ رشک بازداشت شدند.

دکمه بازگشت به بالا