سفر هیأت طالبان به مسکو و واکنش کابل

۸صبح، کابل: به دنبال شکست مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان برای تأمین صلح در افغانستان، یک هیأت سه نفری از نماینده‌گان طالبان از قطر به مسکو رفته است تا با مقام‌های روسی درباره صلح افغانستان گفت‌وگو کند.

حکومت افغانستان در واکنشی به این سفر گفته است که سفر هیأت طالبان به روسیه‌ نشان‌دهنده «شکست قطعی سیاسی» طالبان است.

ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان می‌گوید که سفر هیأت این گروه به روسیه از قبل برنامه‌ریزی شده بود و اجندای محوری آن پروسه صلح افغانستان است. او در صحبت به روزنامه ۸صبح گفت که در ترکیب این هیأت سه نفری، شیرمحمدعباس استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده، سهیل شاهین، سخنگو و قاری دین‌محمد حنیف از اعضای دفتر سیاسی قطر گروه طالبان شامل هستند.

هیأت مذاکره‌کننده صلح طالبان در سفرشان به مسکو، پایتخت روسیه برای از سرگیری مذاکرات با امریکا اعلام آماده‌گی کرده است.

از جانب دیگر، رسانه‌های روسی گزارش کرده‌اند که هیأت طالبان با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان و پاکستان دیدار کرده است. منابع طالبان گفته‌اند که بحث صلح افغانستان از محورترین اجندای این سفر است.

هم‌زمان با سفر هیأت مذاکره‌کننده طالبان به مسکو، سفارت روسیه در کابل از آماده‌گی طالبان برای از سرگیری مذاکرات با امریکا استقبال کرده است. این سفارت از هر دو جانب خواسته است تا هرچه زودتر به میز مذاکره برگردند تا به این ترتیب تلاش‌های انجام شده در زمینه‌ی صلح  تضعیف نشود.

ارگ ریاست جمهوری به سفر رهبران طالبان به مسکو واکنش نشان داده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که سفر هیأت مذاکره‌کننده طالبان به مسکو شکست سیاسی این گروه را نشان می‌دهد. به گفته‌ی صدیقی، گروه طالبان نشانی صلح را گم کرده است و به جای این‌که با دولت و مردم افغانستان که آدرس اصلی صلح هستند، وارد گفت‌وگو و مذاکرات مستقیم شود، به آدرس‌های دیگر مراجعه می‌کند. سخنگوی ریاست جمهوری در عین حال تأکید کرد که تلاش‌های گروه طالبان و سفرهای خارجی‌شان نتیجه‎ بخش نیست. 

صدیقی که روز شنبه، بیست‌وسوم سنبله، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، تأکید کرد که حکومت افغانستان تمام تلاش‌های مرتبط به صلح را متوقف کرده است. او دلیل این اقدام را شکست مذاکرات ده ماهه میان امریکا و گروه طالبان و هم‌چنان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد. ارگ ریاست جمهوری طالبان را مسوول شکست مذاکرات صلح قلم‌داد می‌کند.

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا هفته گذشته دستور توقف مذاکرات میان امریکا و طالبان را صادر کرد. او هم‌چنان از یک برنامه دیدار محرمانه‌اش با رییس جمهور غنی و طالبان که قرار بود، روز یک‌شنبه، هفدهم سنبله، به صورت جداگانه در کمپ دیوید انجام شود، پرده برداشت و اعلام کرد که این مذاکره به دلیل یک حمله خونین طالبان در کابل لغو کرده است.

گروه طالبان به این اقدام امریکا واکنش محتاطانه نشان داده و گفته است امریکا ضرر توقف مذاکرات بیش از همه متحمل خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا