درخواست طالبان از کانگرس امریکا: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

۸صبح، کابل: امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان، با ارسال نامه‌ای به نماینده‌گان کانگرس ایالات متحده امریکا، از اعضای کانگرس آن کشور خواسته است که پول‌های مسدود شده افغانستان را آزاد کنند.

او در این نامه خطاب به نماینده‌گان کانگرس نگاشته است که وضع تحریم‌های اقتصادی و مسدود کردن پول‌های افغانستان از سوی حکومت امریکا، خلاف توافق‌نامه دوحه است.

امیرخان متقی در بخشی از نامه‌اش نگاشته است: «توافق دوحه روابط مثبت دو کشور را در آینده پیش‌بینی می‌کند. ما معتقدیم که اجرای کامل و تعهد به توافق دوحه می‌تواند فصل جدیدی از روابط مثبت بین دو دولت و ملت را بگشاید که این امر به نفع هر دو کشور است.»

سرپرست وزارت خارجه طالبان پافشاری کرده است که پس از «فرار غیرمسئولانه رئیس جمهور سابق»، نیروهای طالبان برای جلوگیری از خلاءقدرت و هرج‌ومرج وارد کابل شدند و حکومت طالبان به‌عنوان یک دولت مستقل مشتاق است تا روابط مثبت با همه کشورهای جهان به شمول دولت ایالات متحده امریکا برقرار کند.

او هم‌چنان افزوده که جای تعجب است که با «اعلام دولت جدید» افغانستان، دولت آمریکا بر ذخایر بانک مرکزی محدودیت وضع کرد و مسئله اساسی مردم افغانستان «امنیت مالی است» که عامل آن تعزیرات دولت آمریکا بر پول افغانستان است.

متقی در بخش دیگری از خانه‌اش چنین نگاشته است: «ما باور داریم که هر دو طرف فرصت بسیار خوبی برای داشتن یک رابطه مثبت در آینده دارند و باید از گذشته تلخ درس بگیریم. در حالی که ما فرصت بسیار خوبی برای روابط مثبت داریم، استفاده از گزینه تحریم و فشار نمی‌تواند به بهبود روابط ما کمک کند.»

سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان هشدار داده که اگر ذخایر مالی افغانستان آزاد نشود، دولت و مردم افغانستان با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند و این امر به مهاجرت گسترده در منطقه و جهان منجر خواهد شد که سبب بحران انسانی و اقتصادی برای جهان می‌شود.

امیرخان متقی با ابراز نگرانی از وضعیت خطرناک مردم در افغانستان و کم‌بود مواد غذایی و دارو در آستانه فصل زمستان، از دولت امریکا خواسته ذخایر بانک مرکزی افغانستان باز شود و محدودیت ها از حساب های ما برداشته شود.

این در حالی است که پس از سقوط حکومت پیشین در افغانستان، به دنبال کاهش چشم‌گیر بهای پول ملی، گرانی مواد غذایی و افزایش فقر و بی‌کاری، افغانستان با مشکلات بزرگ اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

وزارت خزانه‌داری امریکا پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اعلام کرد که طالبان به ذخایر ارزی ۱۰ میلیارد دالری بانک مرکزی در آن کشور دست‌رسی نخواهند داشت.

دکمه بازگشت به بالا