تحرکات طالبان به صورت هم‌زمان در چندین ولایت

۸صبح، کابل: جنگ‌جویان گروه طالبان روز گذشته به صورت هم‌زمان بر پنج ولایت کشور حملاتی انجام داده‌اند. آن طوری که گروه طالبان ادعا کرده، در این حملات ده‌ها تن از سربازان امنیتی کشته و یا زخمی شده‌اند. ولایت‌های بدخشان، غزنی، فاریاب، هلمند و ننگرهار از شمار ولایت‌هایی‌اند که روز گذشته شاهد درگیری و خشونت بوده‌اند.

در حالی که این روزها عملیات برای پس گرفتن ولسوالی‌های کران‌ومنجان در ولایت بدخشان جریان دارد، گروه طالبان مدعی است که در این ولسوالی و ولسوالی زیباک بدخشان تلفاتی را به نیروهای امنیتی وارد کرده است. در مقابل نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان اما می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان در رویارویی با «مخالفان مسلح دولت» تلفاتی ندیده‌اند و بلکه در این عملیات ۳۰ تن از جنگ‌جویان طالبان کشته و ۲۰ تن دیگر آن‌ها مجروح شده‌اند.

او گفت که نیروهای امنیتی در ولسوالی کران‌ومنجان پیش‌رَوی دارند اما به گفته وی تا کنون کنترول این ولسوالی در اختیار نیروهای امنیتی قرار نگرفته است. سخنگوی والی بدخشان تنها زخمی شدن حدود ۵ تن از نیروهای امنیتی را تایید کرد.

گروه طالبان اما ادعا کرده که در این درگیری‌ها ۲۵ تن از نیروهای امنیتی افغان کشته و شماری دیگر نیز زخمی شده‌اند.

از سویی هم از ولایت غزنی خبر می‌رسد که گروه طالبان شب گذشته در ساحات «جنگل‌باغ» از مناطق مرکزی شهر غزنی و ولسوالی ده‌یک این ولایت بر سربازان نیروهای امنیتی حمله کردند. عارف نوری سخنگوی والی غزنی گفت که این درگیری‌ها موقتی بوده و تلفاتی به نیروهای امنیتی افغان وارد نشده است. طالبان اما ادعا کرده که در دو منطقه یاد شده «حدود ۲۰ نیروی امنیتی افغان کشته و یا زخمی» شده‌اند.

در همین حال جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب از حمله طالبان بر ولسوالی قرغان این ولایت خبر می‌دهد و می‌گوید که در پی حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در این ولایت دو تن کشته و نُه نفر دیگر زخمی شده‌اند. او ادعا کرد که سه تن از جنگ‌جویان طالبان در این حمله کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند. گروه طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته و ادعای وارد کردن تلفات بیش‌تر بر نیروهای امنیتی در این ولسوالی را دارد.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، نیز در گفت‌وگو با ۸صبح از درگیری «مخالفان مسلح دولت» با نیروهای امنیتی در ولسوالی مارجه این ولایت خبر داد. او گفت که به روز چهارشنبه، ششم سنبله، جنگ‌جویان طالبان بر یک پوسته‌ی نیروهای امنیتی حمله کردند که در نتیجه فرمانده این پوسته کشته شده است و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. او از کشته شدن هفت طالب نیز خبر داد. گروه طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته است.

همین طور طالبان ادعا کرده که در ولایت ننگرهار نیز تلفاتی را به نیروهای امنیتی افغان وارد کرده‌اند. هرچند مقام‌های محلی این ولایت تا کنون در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

این تحرکات طالبان در حالی است که این روزها نماینده‌گان این گروه با نماینده‌گان امریکا سرگرم گفت‌وگوهای صلح میان هم هستند. از سویی هم در حالی که امریکا و گروه طالبان به یک توافق‌ نهایی در نهمین دور مذاکرات قطر نزدیک شده‌اند، ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت از موقف جمهوریت و قدرت با گروه طالبان وارد مذاکره خواهد شد و این گروه جز گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان چاره‌ای دیگر ندارد.

دکمه بازگشت به بالا