طالبان در مورد بازداشت فعالان حقوق زن: آن‌ها از بیرون دستور می‌گیرند

۸صبح، کابل: ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در مورد بازداشت کردن فعالان حقوق زن در کابل، آن‌ها را متهم کرده است که از بیرون کشور دستور می‌گیرند و برای‌‌شان گفته می‌شود که اعتراض کنند تا بی‌باوری به میان بیاید.

مجاهد این سخنان را روز شنبه، ۱۴ عقرب، پس از بازگشت از ترکیه در یک نشست خبری در کابل بیان کرده است.

او افزوده است: «متاسفانه در این اواخر بعضی از خانم‌ها در بعضی جای‌ها جمع شدند، دست‌هایی بیرون پشت‌شان است که تشویق می‌شوند و برای‌شان گفته می‌شود که اعتراض کنید.»

مجاهد تصریح کرده است که شهروندان کشور نباید ـ به گفته او ـ ثبات و امنیت را برهم بزنند و ارگان‌های کشفی طالبان دست‌های بیرونی را کشف می‌کنند.

این در حالی است که جنگ‌جویان طالبان پس از چاشت پنج‌شنبه هفته گذشته، ظریفه یعقوبی، از فعالان حقوق‌ زن را با چهار تن از همکاران مردش حین گشایش جریانی زیر نام «جنبش زنان افغانستان برای برابری» از ساحه دشت‌ برچی در غرب کابل، بازداشت کرده‌اند.

در واکنش به بازداشت آنان، هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و بخش‌های حقوق ‌بشری این سازمان خواستار رهایی آنان از سوی طالبان شده‌اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق ‌بشر نیز با نشر بیانیه‌ای گفته است که گزارش‌های نگران‌کننده‌ای از بازداشت ظریفه یعقوبی و چهار تن از همکارانش را دریافت کرده است.

دکمه بازگشت به بالا