ادامه گفت‌وگوها در قطر؛ خلیل‌زاد به هند می‌رود

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، قرار است دوحه محل دور هشتم مذاکرات رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان را به مقصد دهلی نو، پایتخت هند، ترک کند.

آقای خلیل‌زاد روز دوشنبه، چهاردهم اسد در یک رشته توییت نوشته است که او در یک سفر از پیش‌برنامه‌ریزی شده در پایان امروز به دهلی نو می‌رود تا روی اجماع بین‌المللی برای صلح افغانستان بیش‌تر کار کند.

او نوشته است که تیم مذاکره‌‎کننده امریکا و گروه طالبان روی جزییات فنی، مراحل بعدی و سازوکارهای لازم برای اجرای موفقیت‌آمیز توافق‌نامه چهار جزی که او از زمان مأموریتش تاکنون روی آن کار کرده است، گفت‌گوها را ادامه می‌دهد. خلیل‌زاد تأکید کرده است که توافق روی جزییات ضروری است.   

خلیل‌زاد در ادامه نوشته است:«به ادامه پیش‌رفت‌های عالی هفته گذشته در کابل، چند روز اخیر را در دوحه با تمرکز بر روی موضوعات باقی مانده در تکمیل توافق بالقوه با طالبان، که زمینه خروج مشروط عساکر را فراهم خواهد ساخت، صرف نموده‌ام. ما پیش‌رفت عالی داشته‌ایم.»

 پیش از آغاز این دور گفت‌وگوها، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و هم‌چنان وزارت دولت در امور صلح اعلام کردند که حکومت افغانستان و امریکا درباره اقدامات بعدی در خصوص صلح افغانستان به توافق رسیده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، پیش‌تر گفته بود که گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی پس از آن آغاز می‌شود که امریکا و طالبان بتوانند به توافقات لازم دست یابند. پیش از شروع هشتمین دور گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر، گزارش شد که امریکا در حال گرفتن آماده‌گی برای خروج نیروهایش از افغانستان است. با این حال، زلمی خلیل‌زاد می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مشروط است. تضمین استفاده نشدن از خاک افغانستان بر ضد امریکا، برقراری آتش‌بس و شروع گفت‌وگوها بین دولت و طالبان، شروطی است که امریکا برای خروج سربازانش از افغانستان در نظر گرفته است. به گفته زلمی خلیل‌زاد، امریکا به دنبال توافق خروج از افغانستان نیست، بلکه در تلاش دست‌یابی به توافق صلح است و این توافق نیز زمانی حاصل خواهد شد که طبق اظهارات او، شروط فوق محقق شود.

زلمی خلیل‌زاد حدود یک سال پیش (ماه سنبله ۱۳۹۷) به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد. او در این سمت از دوازدهم میزان ۱۳۹۷ تا کنون نُه سفر رسمی به افغانستان و شماری از کشورهای منطقه و اروپایی برای تسهیل زمینه‌های صلح در افغانستان داشته است. خلیل‌زاد تا کنون هشت بار با نماینده‌گان گروه طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده است. هفت دور از این گفت‌وگوها با میزبانی قطر و یک دور آن با میزبانی امارات متحده عربی برگزار شده است. امارات متحده عربی در ۲۶ قوس پارسال میزبان سومین دور گفت‌وگوهای این دیپلمات امریکایی با نماینده‌گان گروه طالبان بود.

دکمه بازگشت به بالا