جشن صدمین سال استقلال افغانستان به تعویق افتاد

۸صبح، کابل: دبیرخانه برگزاری برنامه‌های صدمین سال استقلال کشور اعلام کرده است که مراسم جشن استقلال و افتتاح قصر دارالامان به تعویق افتاده است. این جشن قرار بود فردا (دوشنبه، ۲۸ اسد) برگزار شود. 

 این تصمیم به دنبال وقوع حمله انتحاری مرگ‌بار در یک مراسم عروسی در نزدیکی قصر دارالامان، محل برگزاری جشن صدمین سال استقلال گرفته شده است.

سید وحید قتالی، رییس دبیرخانه برگزاری برنامه‌های جشن صدمین سال استقلال گفته است: «به اساس دستور رییس جمهور کشور و به منظور ارج‌گذاری به جایگاه شهدای ۲۶ اسد کابل و حرمت به بازمانده‌گان داغ‌دار این شهدای مظلوم، مراسم رسمی جشن دارالامان را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.»

رییس دبیرخانه برگزاری برنامه‌های صدمین سال استقلال هم‌چنان گفته است که رسم ارج نهادن به استقلال و همه «شهداری راه آزادی و استقلال افغانستان» فردا (دوشنبه، ۲۹ اسد» توام با بیانیه رییس جمهور و گذاشتن اکلیل گل در پای منار استقلال، برگزار می‌‌شود.

رییس جمهور غنی نیز امروز در یک نشست امنیتی از کمیسیون برگزاری جشن صدمین سال استقلال خواسته بود تا به احترام قربانیان رویداد شنبه‌شب گذشته در برنامه و زمان برگزاری جشن استقلال تجدید نظر کند.

هم‌زمان با این شماری از شهروندان کشور نیز در شبکه‌های اجتماعی کارزاری را برای تحریم جشن استقلال به راه انداخته و ۲۸ اسد را ماتم ملی خوانده‌اند.

حمله شنبه‌شب گذشته بر یک مراسم عروسی در جاده منتهی به قصر دارالامان ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشت. مسوولیت این رویداد را گروه داعش بر عهده گرفته است، اما مقام‌های حکومتی و امنیتی طالبان را مسوولان آن می‌دانند. داعش مسوولیت این رویداد را بر عهده گرفته و گروه طالبان این حمله را نکوهش کرده است.

دکمه بازگشت به بالا