کودک یتیم افغان در امریکا پس از سه‌و‌‌نیم سال دعوا به خانواده امریکایی سپرده شد

۸صبح، کابل: پس از حدود سه‌ونیم سال دعوای یک خانواده افغان با یک نظامی امریکایی که گفته می‌شود کودک‌شان را ربوده است، اکنون دادگاه مسوولیت نگهداری از او را به خانواده این سرباز امریکایی سپرده است.

آرمی تایمز به نقل از آسوشیتدپرس روز دوشنبه، ۱۲ جدی، گزارش داده که دادگاهی در امریکا گفته است، کودک سه‌ونیم ساله افغان که در سال ۲۰۱۹ پس از آن که خانواده‌اش در پی یک‌ عملیات ویژه نیروهای امریکایی کشته شد، در حال حاضر نزد سرباز امریکایی که او‌ را به فرزندی گرفته‌ است، می‌ماند.

اما خانواده افغان که از بسته‌گان این کودک‌اند، از رأی دادگاه راضی نیستند و می‌گویند که او از سوی سرباز امریکایی ربوده شده است.

سامانتا فرید، وکیل منصوب شده از سوی دادگاه که وظیفه رسیده‌گی به منافع کودک را بر عهده دارد، می‌گوید: «همه ما فقط خواستار حل‌وفصل این پرونده هستیم، هر چه که باشد، تا دوران کودکی او همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار نگیرد.»

خانواده جاشوا ماست، تفنگ‌دار نیروی دریایی امریکا، با ارایه اسناد ادعا کرده که این‌ کودک افغان را به‌گونه قانونی به فرزندی گرفته‌اند.

به گفته خانواده ماست، اتهامات زوج افغان مبنی بر ربودن این کودک «ظالمانه» و «بی‌ارزش» است.

وزارت امور خارجه طالبان نیز در ماه نوامبر در اعلامیه‌ای ربوده شدن یک کودک افغان از سوی یک‌ نظامی امریکایی را محکوم کرد و خواستار بازگرداندن او شد.

کودک یتیم افغان که در مرکز دعوا قرار دارد تنها بازمانده یک خانواده هلمندی است که اعضای آن در نتیجه عملیات ویژه ارتش امریکا کشته شدند و‌ سپس یکی از خویشاوندان پدرش مسوولیت نگهداری او را بر عهده گرفت.

گفتنی است که سرباز امریکایی پس از انتقال این خانواده به امریکا کودک را در میدان هوایی گرفت و تا هنوز به آنان باز نگردانده است.

دکمه بازگشت به بالا