پرونده تجدیدنظرخواهی «زمان احمدی» به محکمه فرستاده شد

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی اعلام کرد که روند تجدیدنظرخواهی پرونده محمدزمان احمدی از سوی این اداره تکمیل و این پرونده به استره‌محکمه محول شده است.

طبق اعلام لوی‌سارنوالی، آقای احمدی در سال ۱۳۹۱ به اتهام «ارتداد، اهانت و توهین به مقدسات دین اسلام» از سوی محکمه‌ی ابتدایی حوزه سوم شهر کابل به بیست سال حبس محکوم شده بود.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی به روزنامه ۸صبح گفت که پرونده تجدیدنظرخواهی آقای احمدی روز دوشنبه، هشتم میزان، بعد از اکمال «پروسه تجدیدنظر» از سوی کمیسیون موظف لوی‌سارنوالی برای اقدامات بعدی به استره‌محکمه فرستاده شده است.

لوی‌سارنوالی پس از اعتراض‌های بی‌شمار، یک کمیسیون را برای بررسی درخواست تجدید نظر پرونده آقای احمدی گماشته بود.

براساس معلومات لوی‌سارنوالی، آقای احمدی از مجموع بیست سال محکومیتش، مدت بیش‌تر از شش سال و ده ماه آن را در زندان سپری کرده و مدت پنج سال و شش ماه از فرامین عفو و تخفیف مقام عالی ریاست جمهوری مستفید شده است.

زمان احمدی هفت سال پیش به جرم آن‌چه «ارتداد و اهانت به مقدسات دین اسلام» از سوی محکمه ابتدایی خوانده شده، به ۲۰ سال زندان تنفیذی محکوم شده است. وی قرار بود یادداشتی راجع به عوامل تخریب بودای بامیان را در هفته‌نامه موعود به نشر برساند که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. حکم وی بدون سپری شدن محکمه استیناف، در محکمه ابتدایی نهایی شده بود.

قضیه زندانی‌شدن زمان احمدی به جرم یک یادداشت نانوشته سال گذشته با نشر ویدیویی توجه کاربران فیس‌بوک را جلب کرد. وی در این کلیپ تصویری سخنانش را با نام خدا آغاز کرده و سپس آیات قرآن کریم را ترجمه می‌کند. وی در آن زمان از حکومت خواسته بود که «محض رضای خدا و خشنودی خانواده»اش و «برای انسانیت و اسلامیت»، وی را آزاد کند.

خبر محکومیت یک نویسنده به جرم یادداشت نانوشته، در فضای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت. بسیاری‌ها از این حکم محکمه ابتدایی انتقاد کرده‌ و خواهان تأمین عدالت در مورد او شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا