جنگ بغلان؛ طالبان رو به شکست‌اند

مقام‌های محلی بغلان از پیش‌رَوی نیروهای دولتی در جنگ با طالبان در بخش‌هایی از شهر پلخمری، مرکز این ولایت، و مناطق اطراف این شهر خبر می‌دهند. جنگ‌جویان طالبان بامداد یک‌شنبه، دهم سنبله، از سه جناح به شهر پلخمری حمله و بخش‌هایی از این شهر را تصرف کردند. مقامات محلی بغلان روز سه‌شنبه اعلام کردند که جنگ‌جویان طالبان از ساحات کرکر، معدن و بند۲ در مربوطات شهر پلخمری و همین طور ساحات کیله‌گی و سنگ‌سوراخ در مرز شهر پلخمری و ولسوالی دوشی عقب زده شده‌اند. ناوقت روز گذشته قرار بود که نیروهای دولتی عملیات گسترده‌ای را برای سرکوب جنگ‌جویان طالبان در منطقه زمان‌خیل در مسیر شاهراه بغلان – کندز و منطقه چشمه‌ی شیر در مسیر شاهراه بغلان – سمنگان نیز اجرا کنند، اما هنوز نتیجه این عملیات مشخص نشده است.

ریاست عمومی امنیت ملی نیز صبح روز گذشته اعلام کرد که نیروهای قطعات خاص این ریاست وارد شهر پلخمری شده و در سراسر این شهر ایست بازرسی ایجاد کرده‌اند. به گفته ریاست امنیت ملی، این نیروها هم‌زمان با ایجاد این ایست‌ها عملیات تصفیه و تلاشی را نیز آغاز کردند و تصمیم دارند به زودترین فرصت عملیات‌شان را برای سرکوب جنگ‌جویانی که در خانه‌های مسکونی جابه‌جا شده و از مردم به حیث سپر انسانی استفاده می‌کنند، آغاز کنند.

مقامات محلی بغلان می‌گویند که جنگ‌جویان طالبان در مناطق کرکر و بند ۲ وارد خانه‌های مسکونی شده بودند و مردم نیز مجبور شدند خانه‌های‌شان را ترک کنند. طبق معلومات این مقامات، بعضی از خانه‌ها از جمله در منطقه کرکر در جریان درگیری آتش گرفته است و یا به عمد توسط طالبان آتش زده شده است.

محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که حمله طالبان از سه جناح به شهر پلخمری با مقاومت شدید نیروهای دولتی روبه‌رو شد و اکنون جنگ‌جویان این گروه رو به شکست نهاده‌اند. به گفته حقمل، جنگ‌جویان طالبان به منطقه کیله‌گی هم حمله کرده بودند که دوشنبه‌شب با ورود نیروهای کمکی به بغلان، این جنگ‌جویان سرکوب شدند و اکنون مسیر بغلان – کابل در این منطقه به روی ترافیک باز شده است. او افزود که در مناطق حسین‌خیل و زمان‌خیل در مسیر شاهراه بغلان – کندز، تهدیدات هنوز پابرجا است. حقمل تأکید کرد که در نظر است این مناطق نیز به زودی توسط نیروهای دولتی از وجود جنگ‌جویان طالبان تصفیه شود و این مسیر نیز به روی ترافیک و تردد مردم باز گردد.

طبق معلومات سخنگوی والی بغلان، جنگ‌جویان طالبان روز یک‌شنبه از مناطق کیله‌گی، بند۲ و چشمه‌ی شیر به شهر پلخمری حمله کرده بودند. او افزود که فعلاً تهدیدات در چشمه شیر موجود است، اما با رسیدن نیروهای بیش‌تر از کابل این تهدیدات رفع و وضعیت بهبود خواهد یافت. محمود حقمل گفت که طالبان در ساحات کرکر، معدن و بند۲ وارد خانه‌های مسکونی شده بودند و این امر باعث آواره‌گی ساکنان مناطق شده است. به گفته‌ی حقمل، این آواره‌گان فعلاً در داخل شهر پلخمری به سر می‌برند. او اما تعداد این آواره‌گان را مشخص نکرد.

در همین ارتباط، جاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان، ناوقت روز سه‌شنبه به روزنامه ۸صبح گفت که فعلاً وضعیت در شهر پلخمری «خوب» است. به گفته او، منطقه کرکر از وجود جنگ‌جویان طالبان پاک‌سازی شده است و در حملاتی که دوشنبه‌شب از زمین و هوا علیه این جنگ‌جویان در منطقه کیله‌گی انجام شد، ۳۵ جنگ‌جو کشته شده و پنج جنگ‌جوی دیگر زخم برداشته‌اند. بشارت افزود که وضعیت در این دو منطقه خوب است و حالا قرار است در مسیر شاهراه بغلان – کندز علیه طالبان عملیات شود. او گفت که طبق برنامه، چشمه شیر نیز از وجود جنگ‌جویان طالبان پاک‌سازی خواهد شد.

جنگ سه روز گذشته در شهر پلخمری و حومه‌های آن برای هر دو طرف تلفاتی نیز به همراه داشته است. طبق معلومات سخنگوی پولیس بغلان، بین ۸۰ تا ۸۵ جنگ‌جوی طالب در جریان این جنگ‌ها کشته شده‌ و حدود ۴۰ جنگ‌جوی دیگر زخم برداشته‌اند. جاوید بشارت، شمار تلفات نیروهای دولتی را سه کشته و پنج زخمی اعلام کرد.

وضعیت اضطراری است

در حالی که مقامات محلی از دفع حملات تهاجمی جنگ‌جویان طالبان به شهر پلخمری خبر می‌دهند، شماری از اعضای شورای ولایتی بغلان وضعیت در این شهر را هنوز هم اضطراری توصیف می‌کنند. سمیع‌الدین ناظر، عضو شورای ولایتی بغلان، روز گذشته گفت که محاصره شهر پلخمری هنوز نشکسته است و کنترل هر سه شاهراه بغلان به دست طالبان است. او گفت که جنگ‌جویان طالبان در امتداد این شاهراه‌ها ایست بازرسی ایجاد کرده‌اند و مردم از ترس این‌که مورد شکنجه این جنگ‌جویان قرار گیرند، نمی‌توانند در این مسیرها تردد کنند. طبق معلومات این عضو شورای ولایتی بغلان، مردم در داخل شهر پلخمری بسیار سراسیمه و وحشت‌زده هستند و بیش‌تر آن‌ها از ترس هجوم طالبان به این شهر کسب و کارشان را تعطیل کرده‌اند.

سمیع‌الدین ناظر در خصوص آواره‌گی مردم گفت که آواره‌گان مناطق کرکر، معدن و بند۲ به مرکز شهر پلخمری آمده‌اند و هنوز تصمیم بازگشت به ساحات خود را ندارند. او افزود که ساکنان مناطق کیله‌گی و سنگ‌سوراخ به سمت مرکز ولسوالی دوشی رفته‌اند و معلومات دقیق در باره تعداد این آواره‌گان در دست نیست. به گفته‌ی سمیع‌الدین ناظر، به رغم محاصره سه روزه شهر پلخمری، مردم در این شهر تا کنون با کمبود مواد غذایی و دوا روبه‌رو نشده‌اند و در صورتی که این محاصره شکسته نشود، بیم آن وجود دارد که ساکنان این شهر با قحطی مواجه شوند.

اما عادله امینی، عضو دیگر شورای ولایتی بغلان، می‌گوید که وضعیت در شهر پلخمری در روز سه‌شنبه نسبت به روزهای دوشنبه و یک‌شنبه کمی بهتر بود. او گفت که اکنون نیروهای بیش‌تری در شهر پلخمری جابه‌جا شده‌اند و احتمال می‌رود که وضعیت به زودی بهبود یابد.

شهر پلخمری یکی از شهرهای مهم کشور است که کابل را دست‌کم با نُه ولایت شمالی وصل می‌کند. طالبان این شهر را پس از آن هدف حمله قرار دادند که در حمله به شهر کندز شکست خوردند. این گروه به دنبال این شکست، گفت که قصد تصرف شهر کندز را نداشت بلکه تصمیم داشت پوسته‌ها و مراکز نظامی مربوط به دولت در این شهر را نابود کند.

دکمه بازگشت به بالا