دولت بریتانیا تا یک هفته دیگر درس‌هایش از ماموریت بیست‌ساله در افغانستان را گزارش می‌دهد

۸صبح، کابل: کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا از دولت این کشور خواسته است که تا تاریخ ۱۰ اپریل سال ۲۰۲۳ آنچه را که از ماموریت پرهزینه بیست‌ساله در افغانستان آموخته است، به این مجلس ارایه کند.

واول‌روم، وب‌سایت مخصوص مطالعات نظامی بریتانیا، روز دوشنبه، ۱۴ حمل، نوشته است که گزارش دولت بریتانیا از تجارب حضور بیست‌ساله در افغانستان راه را برای مداخلات آینده بریتانیا هموار می‌سازد.

کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا در فبروری سال جاری گزارشی را زیر نام «خروج از افغانستان» نشر کرد که بیانگر مداخله طولانی و پرهزینه بریتانیا در افغانستان است؛ مداخله‎‌ای که از ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ بیش از ۲۷ میلیارد پوند برای لندن هزینه داشت.

این گزارش بر «بازبینی باز، صادقانه و دقیق از دخالت بریتانیا در افغانستان» تأکید کرده است.

مجلس عوام بریتانیا گفته که به دنبال این است تا بداند که آیا لندن با مداخله نظامی بیست‌ساله در افغانستان یک راهبرد بلندمدت سیاسی داشت و یا خیر؟ دلایل حضور بریتانیا در هلمند افغانستان چه بود؟ آیا بریتانیا در نهایت برنامه‌ای موثری برای خروج طراحی کرده بود و یا نه؟، چقدر شهروندان بریتانیا از این جریان آگاه بوده‌اند و سرانجام این که دستاوردهای لندن از این حضور‌ بلندمدت در افغانستان چه بوده است.

گزارش کمیته دفاعی مجلس عوام بریتانیا حاکی از آن است که این کشور نمی‌تواند افغانستان را با هزینه‌ای که روی آن کرده است، فراموش کند و یا تنها بگذارد.

دیده شود که پاسخ دولت بریتانیا در مهلت تعیین شده به نمایند‌ه‌گان کمیته دفاعی مجلس عوام این کشور چیست.

بریتانیا در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بیست سال در افغانستان حضور نظامی داشت.

دکمه بازگشت به بالا