شورای نامزدان نسبت به گفت‌وگوی تازه تلویزیونی غنی واکنش نشان داد

۸صبح، کابل: شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در یک اعلامیه رسمی نسبت به گفت‌وگوی تازه تلویزیونی محمداشرف غنی واکنش نشان داد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور بر حال و از نامزدان انتخابات ششم میزان، پنج‌شنبه‌شب هفته گذشته، ۳۱ اسد، در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با «طلوع نیوز» در باره پنج سال کارنامه حکومت وحدت ملی، صلح و انتخابات و برنامه حکومت آینده خود در صورت پیروزی در انتخابات ششم میزان صحبت کرد.

این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی از جهات مختلف مورد توجه مردم قرار گرفت و از جمله در شبکه‌های اجتماعی با ستایش‌ها و مذمت‌های بسیاری همراه شد.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که متشکل از دوازده دسته انتخاباتی است، نیز دو روز پس از انجام این گفت‌وگو، در یک اعلامیه رسمی، از اظهارات محمداشرف غنی در این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی انتقاد کرده است.

در مقدمه اعلامیه گفته شده است که این گفت‌وگو نشان داد: «حرص قدرت چگونه برخی از سیاست‌مداران را از فضیلت راست‌گویی و اخلاق‌مداری فاصله می‌دهد.»

شورای نامزد در اعلامیه خود گفته است که ادعای محمداشرف غنی مبنی بر «دادن پول برای نامزدان» را کذب محض می‌داند و این ادعا را نوعی شایعه‌پراکنی «غیراخلاقی» برای به وجود آوردن فضای مبهم در افکار عمومی تفسیر می‌کند.

در اعلامیه هم‌چنان گفته شده است که وقتی بار مسوولیت تشکیل کمیسیون‌های انتخاباتی بر دوش نامزدان گذاشته می‌شود، محمداشرف غنی باید پاسخ بدهد که چرا در امور این کمیسیون‌ها مداخله می‌کند. شورای نامزدان ضمن متهم کردن محمداشرف غنی به دخالت در امور کمیسیون‌های انتخاباتی، هشدار داده است که این دخالت‌ها باعث بی‌ثباتی و پیچیده‌گی بحران در کشور خواهد شد.

شورای نامزدان هم‌چنان تدابیر امنیتی نامزدان را ناقص و نگران‌کننده توصیف کرده است و هشدار می‌دهد که در صورت بروز حادثه ناگوار مسوولیت آن بر دوش محمداشرف غنی خواهد بود.

در این اعلامیه، دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی به استفاده انتخاباتی از امکانات دولتی متهم شده است و شورای نامزدان گفته است که استفاده از این امکانات «عامل عمده انحراف از مسیر اصلی انتخابات قابل قبول و معتبر است.»

شورای نامزدان افزوده است: «تمامی تخطی‌ها و سوء استفاده‌جویی‌های دسته انتخاباتی دولت‌ساز از امکانات دولتی را رصد می‌کند و کج‌روی‌های آن را مزاحم جدی در برابر خواسته‌های مردم که ثبات و توسعه سیاسی و حکومت‌داری پاسخ‌گو و مسوولیت‌پذیر است، می‌داند.»

این شورا خاطرنشان ساخته است که اعضای آن در چارچوب «میثاق همبستگی نامزدان ریاست جمهوری» پس از این به صورت یک‌صدا گام برمی‌دارند و افزوده است که علاوه بر انتخابات، صلح را نیز از اولیت‌های ملی به شمار می‌آورد.

شورای نامزدان هشدار داده است در صورتی که محمداشرف غنی «رفتار خود را در مسیر مصالح علیای کشور تصحیح نکند»، این شورا تلاش خود را به جای انتخابات در جهت تقویت برنامه صلح معطوف خواهد کرد.

محمداشرف غنی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با «طلوع نیوز» در پاسخ به این پرسش خبرنگار که چقدر اعتماد دارید انتخابات ماه آینده بهتر از انتخابات سال گذشته و پنج سال پیش باشد، گفت که این مسأله به مردم تعلق دارد و او کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را خودش انتخاب نکرده است. محمداشرف غنی افزود: «امروز مالکیت کمیسیون‌ها را باید خود کاندیدا بر عهده بگیرند؛ پول خواستند، پول دادم و امنیت خواستند، امنیت دادم.»  او تأکید کرد که حکومت در امور این کمیسیون‌ها دخالت ندارد.

محمداشرف غنی هم‌چنان در این گفت‌وگوی تلویزیونی بر برگزاری به موقع انتخابات در کشور تأکید کرد. او افزود که حاضر نیست به خواست گروه طالبان، انتخابات را به تعویق بیاندازد. پیش از این گروه طالبان، انتخابات را مانع صلح خوانده بود.

دکمه بازگشت به بالا