ادامه اعتراضات ضد دولتی در اسراییل؛ بیش از ۳۰۰ هزار تن به جاده‌ها برآمدند

بیش از ۳۰۰ هزار اسراییلی شنبه‌شب، ۱۱ مارچ، در سراسر این کشور در دهمین هفته متوالی علیه تلاش‌های دولت برای بازنگری اساسی در سیس قضایی این کشور تظاهرات کردند.

معترضان خواستار لغو لایحه اصلاحات قضایی‌اند که بربنیاد آن پارلمان اسراییل صلاحیت پیدا می‌کند تا بعضی از دستورات دادگاه عالی این کشور را لغو کند.

به گفته معترضان، اعطای چنین صلاحیتی به پارلمان باعث آسیب رساندن به دموکراسی می‌شود.

رسانه‌های بین‌المللی به نقل از سازمان‌دهنده‌گان این راه‌پیمایی گزارش داده‌اند که حدود نیم میلیون تن در سراسر اسراییل به شهرها بر‌آمده‌اند.

آنان هشدار داده‌اند در صورتی که دولت قوانین بازنگری را لغو نکند، با اعلام برنامه‌ریزی‌شده «روز تشدید مقاومت» برای پنج‌شنبه، واکنش‌های خود را بیشتر خواهند کرد.

 به گفته سازمان‌دهنده‌گان این تظاهرات‌ها، روز چهارشنبه هفته جاری آن‌ها تلاش خواهند کرد تا سفر برنامه‌ریزی‌شده بنیامین نتانیاهو به برلین را نیز مختل کنند.

پیشتر گزارش‌هایی از مختل شدن سفر لوئید آستین، وزیر دفاع امریکا به تل‌آویو نیز به دلیل گسترش اعتراضات در این کشور به نشر رسیده بود.

گفتنی‌ است که تظاهرات علیه نتانیاهو برای دهمین هفته متوالی ادامه دارد و در این راه‌پیمایی‌ها فرماندهان پیشین نیروی هوایی، فرماندهان پولیس، قضات دادگاه‌ها و افسران ارشد این کشور نیز شرکت دارند.

با این حال، دولت اسراییل همواره از معترضان به نام اغتشاش‌گر یاد کرده، اما با گذشت هر هفته تعداد آنان رو به افزایش است.

دکمه بازگشت به بالا