نتایج یک بررسی؛ طالبان ۲۷ اسیر را در پنجشیر به رگ‌بار بستند

۸صبح، کابل: یک نهاد تحقیقی مستقر در بریتانیا با بررسی عکس‌ها و ویدیوهایی از کشتار طالبان در پنجشیر، می‌گوید که این گروه ۲۷ اسیر را در این ولایت به رگ‌بار بسته‌ است.

یافته‌های پروژه تحقیقی «افغان ویتنس – شاهد افغان»، که گزارشش روز سه‌شنبه، ۲۶ میزان، منتشر شد، حاکی است که طالبان در ماه گذشته در ولایت پنجشیر، ۲۷ مرد را اسیر کردند و سپس به ضرب گلوله کشتند.

«مرکز غیرانتفاعی مقاومت اطلاعاتی» مستقر در بریتانیا که اطلاعات درباره رویدادهای ضد حقوق بشری در افغانستان را جمع‌آوری و تحلیل و تجزیه می‌کند، این ویدیوها و عکس‌ها را که عمدتا توسط افراد گروه طالبان منتشر شده‌اند، بررسی کرده است.

یکی از ویدیوها که در این پروژه تحقیقی بررسی و تایید شده، پنج مرد را نشان می‌دهد که طالبان چشم‌ها و دست‌های‌شان را بسته‌اند.

براساس گزارش خبرگزاری اسوشتیدپرس، جنگ‌جویان طالبان به مدت ۲۰ ثانیه به این مردان گلوله‌باری می‌کنند و فریاد شادی سر می‌دهند.

محققان این مرکز تایید می‌کنند‌ که طالبان روش‌های وحشیانه‌ای را علیه نیروهای مخالف خویش و همچنان حامیان این نیروها، استفاده کرده‌اند.

دیوید آزبورن، رهبر تیم «شاهد افغان»، گفته است، این گزارش «واضح‌ترین مثال» است که طالبان «پاک‌سازی سازمان‌یافته» جنگ‌جویان مقاومت را انجام می‌دهند.

آزبورن گفته است: «با استفاده از روش‌های منبع باز، ما حقایقی را در مورد اعدام گروهی و سیستماتیک یک گروه از مردان در دره پنجشیر در اواسط سپتامبر کشف کرده‌ایم.»

او افزوده است: «در زمان اعدام، افراد بازداشت شده در بند بودند و هیچ تهدیدی برای اسیرکننده‌گان طالبان نبودند.»

در این گزارش آمده است که در اثر تجزیه و تحلیل ده‌ها منبع تصویری از رسانه‌های اجتماعی – عمدتاً فلم‌ها و عکس‌ها – به‌گونه قطعی ثابت شده که ۱۰ مرد دیگر نیز توسط جنگ‌جویان طالبان در ولسوالی دره پنجشیر به قتل رسیده‌اند.

همچنان گزارش می‌افزاید که در این پروژه تحقیقی ۱۷ قتل غیرقانونی دیگر نیز از تصاویر بیشتر در رسانه‌های اجتماعی تایید شده که همه مردان مرده با دست‌های بسته از پشت را نشان می‌دادند.

این در حالی است که ماه گذشته، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته بود که طالبان ۴۰ جنگ‌جوی جبهه مقاومت را کشته و بیش از ۱۰۰ تن را در پنجشیر اسیر کرده‌اند.

چندی بعد، عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان، گفت که یک هیات در حال بررسی فلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی است.

علی‌میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی، گفته است: «طالبان با کشتن اسرای جنگی که تسلیم آن‌ها شده بودند، مرتکب جنایت جنگی شده‌اند و فلم‌ها گواه این امر است.»

در گزارش «افغان ویتنس» همچنان آمده است که شواهد موثقی دال بر کشته شدن ۳۰ تن دیگر در اثر حمله ماه گذشته طالبان علیه «مبارزان مدعی مقاومت» در پنجشیر را در اختیار دارد.

دکمه بازگشت به بالا