وخامت اوضاع در اوکراین؛ وزیر دفاع روسیه با وزیران دفاع چندین کشور تماس گرفت

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، طی سه روز، برای دومین‌ بار باهم گفت‌وگوی تلفنی کرده‌اند.

شویگو روز یک‌شنبه، ۲۳ اکتوبر، به وزیران دفاع فرانسه، بریتانیا و ترکیه نیز تماس گرفته و در مورد «سرعت وخامت اوضاع در اوکراین» هشدار داده است.

مسکو جزییاتی در مورد گفت‌وگوی روز یک‌شنبه شویگو با آستین ارایه نکرده است. این دو مقام روز جمعه نیز برای اولین‌ بار پس از شروع جنگ اوکراین، صحبت کرده بودند.

وزارت دفاع روسیه درباره تماس شویگو با وزیر دفاع فرانسه، گفته است: «آن‌ها درباره وضعیت اوکراین که به‌سرعت در حال وخامت است، گفت‌وگو کردند. وضعیت به سمتی پیش می‌رود که غیرقابل کنترل است.»

سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه، پس از تماس روز یک‌شنبه گفته است که او بر تمایل فرانسه برای حل مسالمت‌آمیز جنگ در اوکراین تاکید کرده است. او افزوده است که پاریس تمام اشکال تشدید تنش را رد می‌کند.

بریتانیا نیز گفته است که والاس، وزیر دفاع این کشور، ادعاهای شویگو مبنی بر این‌که کشورهای غربی در حال تسهیل طرح کی‌یف برای تشدید درگیری هستند را رد کرده است.

وزارت دفاع روسیه گفته است که هیچ مدرکی مبنی بر این‌که شویگو به همتایان فرانسوی، ترک و بریتانیایی خود از نگرانی مسکو در مورد این‌که اوکراین می‌تواند یک «بمب کثیف» – دستگاهی حاوی مواد رادیواکتیو، را منفجر کند، وجود ندارد.

این در حالی است که اظهارات قبلی روسیه مبنی بر این‌که اوکراین ممکن است به استفاده از سلاح‌های ممنوعه مانند سلاح‌های بیولوژیکی متوسل شود، نگرانی‌هایی را در غرب برانگیخته است.

از سویی هم، اظهارات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، که گفته است در صورت لزوم برای دفاع از «تمامیت ارضی» خود به سلاح هسته‌ای متوسل خواهد شد، موجب نگرانی غرب شده است.

دکمه بازگشت به بالا