برگزیت؛ ارزش پوند در برابر دالر به کم‌ترین میزان در سه سال اخیر رسید

با تلاش بعضی از نماینده‌گان پارلمان بریتانیا به منظور تهیه لایحه‌ای برای به تعویق انداختن خروج این کشور از اتحادیه اروپا، ارزش پوند به در برابر دالر به کم‌ترین حد خود در سه سال اخیر رسید.

به گزارش بی‌بی‌سی، در معاملات روز سه‌شنبه، سوم سپتامبر، نرخ پوند در برابر دالر به ۱/۲ رسید که از اکتبر ۲۰۱۶ بی‌سابقه بوده است.

روز سه‌شنبه هم‌چنین هر پوند حدود یک یورو و ۱۰ سنت معامله شده است.

واکنش بازارهای مالی به تحولات مرتبط با برگزیت در حالی است که بعضی نماینده‌گان حزب حاکم (محافظه‌کار) و هم‌چنین نماینده‌گان مخالف دولت (حزب کارگر) در صدد تهیه لایحه‌ای برای متوقف کردن خروج بی‌توافق کشورشان از اتحادیه اروپا پیش از ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر هستند.

هفته پیش شورای خاص سلطنتی بریتانیا به ریاست ملکه الیزابت با پیشنهاد بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور، برای تعلیق پنج هفته‌ای پارلمان موافقت کرد.

دولت بریتانیا تهدید کرده در صورتی که نماینده‌گان اختیار مجلس عوام را در دست بگیرند، ممکن است در نیمه اکتبر (دو هفته پیش از زمان تعیین شده برای خروج از اتحادیه اروپا) انتخابات سراسری برگزار کند.

لایحه‌ای که نماینده‌گان به دنبال تصویب آن هستند، نخست‌وزیر را مجبور خواهد کرد تا خروج را تا پایان جنوری سال آینده میلادی (۲۰۱۹) به تعویق بیندازد، مگر این‌که آن‌ها تا نوزدهم اکتبر یا به توافقی جدید برسند و یا این‌که به خروج بی‌توافق رأی دهند.

تا پیش از برگزاری رفراندوم خروج این کشور از اتحادیه اروپا در تابستان سه سال پیش، هر پوند حدود ۱/۵ دالر معامله می‌شد.

بعد از رأی منفی شهروندان بریتانیایی به ماندن در اتحادیه اروپا، ارزش واحد پول این کشور در برابر دالر بیش از ده درصد سقوط کرد؛ این کاهش ارزش در سی سال اخیر بی‌سابقه بود و بیش‌ترین افت یک روزه تاریخ این کشور را رقم زد. پس از آن ارزش پول ملی بریتانیا افزایش یافت و تا اوایل سال ۲۰۱۸ این روند رو به رشد ادامه داشت.

دکمه بازگشت به بالا