هشتمین دور رقابت‌های لیگ برتر فوتبال امروز آغاز می‌شود

امان‌الله قیصاری٬ تحلیل‌گر و مفسر ورزش

در قرعه‌کشی هشتمین فصل لیگ برتر افغانستان‌ که روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد، تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها، حریفان‌شان را شناختند. در گروه اول مسابقات طوفان هری‌رود قهرمان فصل قبلی این رقابت‌ها، با تیم‌های د میوند اتلان، سیمرغ البرز و موج‌های آمو هم‌گروه شد.

 تیم‌های شاهین آسمایی، د اباسین سپی، عقابان هندوکش و د سپین‌غر بازان، نیز گروه دوم مسابقات لیگ برتر در سال ۹۸ را تشکیل دادند.

بازی‌ها با همان شیوه دوره‌های پیشین و به صورت متمرکز به میزبانی کابل برگزار خواهد شد. هر چند مسوولان فدراسیون فوتبال از برگزاری این بازی‌ها به صورت رفت‌وبرگشت و غیر متمرکز در سال‌های نه چندان دور خبر داده‌اند.

طوفان هری‌رود نماینده زون غرب و تیمی که فصل گذشته بدون باخت، با بیش‌ترین گل، بدون گل خورده و مقتدرانه جام قهرمانی را از آن خود کرد، فردا ۲۹ اسد بازی افتتاحی را مقابل سیمرغ البرز نماینده زون شمال برگزار می‌کند.

این بازی یادآور بازی پایانی نخستین دوره لیگ برتر افغانستان است، جایی که طوفان با حساب دو بر یک حریف خود را از پیش رو برداشت. تقابل طوفان و سیمرغ همیشه یکی از جذّاب‌ترین بازی‌های فوتبال کشور بوده است.

آسمانی‌پوشان که در هفت فصل قبلی به سیمرغ البرز نباخته‌اند با کدر فنی جوان و با انگیزه‌ای که از جمله یوسف مهندس‌زاده و علی‌احمد یارزاده که در اختیار دارند مقابل کدر با تجربه نارنجی‌پوشانی چون عبدالحق فیضی و فهیم شریف‌یار در مقابل هم قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر شاهین آسمایی نماینده پایتخت که با چهار قهرمانی پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها است بازی‌اش را در برابر عقابان هندوکش آغاز می‌کند. این دو تیم نیز سابقه رویارویی برابر یک‌دیگر در بازی پایانی را دارند.

شاهین آسمایی در شرایطی پا به این بازی‌ها می‌گذارد که مهره‌های ارزشمندی چون رووف قادری و یارمحمد ذکرخیل از تیم طوفان به این تیم در فصل جاری آمده‌اند تا نماینده کابل با قدرتی بیش‌تر از فصل گذشته، خودش را آماده این رقابت‌ها سازد.

لیگ برتر افغانستان در شرایطی فردا کلید خواهد خورد که تنها سه تیم شاهین آسمایی، طوفان هری‌رود و دسپین غربازان سابقه قهرمانی در این بازی‌ها را دارند.

تیم‌های د میوند اتلان، سیمرغ البرز و عقابان هندوکش نیز تا یک قدمی رسیدن به جام و حضور در بازی نهایی پیش رفته‌اند ولی در گام آخر ناکام بوده‌اند.

بهترین دست‌آورد دو تیم موج‌های آمو و د اباسبن سپی نیز حضور در جمع چهار تیم برتر مسابقات است.

چه تیمی و چه ترکیبی می‌تواند امسال شرایط بازی‌ها را به‌ سود خود تغییر دهد؟ آیا طوفان هری‌رود می‌تواند از عنوان قهرمانی خود دفاع کند یا این بازی‌ها قهرمان جدیدی خواهد داشت؟

برنامه‌ریزی بهتر، تمرینات خوب‌تر، در اختیار داشتن مهره‌های ارزش‌مندتر و استفاده درست از آن‌ها می‌توانند از مهم‌ترین نکاتی باشند که به تیم‌ها در رسیدن به جام قهرمانی کمک نمایند.

به هر صورت گذر زمان قهرمان لیگ برتر سال ۹۸ را نیز مشخص می‌کند.

و اما فراتر از فوتبال، لیگ برتر و مستطیل سبز فدراسیون فوتبال در دو ماه پیش رو مکانی خواهد بود برای لبخند و فرصتی خواهد بود برای دور شدن از فضای جنگ و ناآرامی و زنده‌گی را خواستن و فریاد زدن.

دکمه بازگشت به بالا