دور هشتم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر پایان یافت

 ۸صبح، کابل: گروه طالبان در یک اعلامیه از پایان یافتن دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده ویژه ایالات متحده امریکا و هیأت مذاکره‌کننده این گروه خبر داده است. در این اعلامیه آمده است که دور هشتم گفت‌وگوهای صلح، شب گذشته در دوحه، پایتخت قطر پایان یافته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان روز دوشنبه، بیست‌ویکم اسد در یک پیام توییتری نوشته است که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت مذاکره‌کننده‌ی گروه طالبان و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا، شب گذشته ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه شب پایان یافته است. آقای مجاهد در پیام توییتری‌اش با طولانی خواندن این دور گفت‌وگوهای صلح، نوشته است که دور هشتم مذاکره صلح مفید بوده است. او هم‌چنان در پیام توییتری‌اش گفته است که در دور هشتم مذاکرات صلح میان نماینده امریکا و هیأت مذاکره‌کننده این گروه موافقه شده است تا در مورد گام‌های بعدی با رهبران‌شان مشوره کنند.

در عین حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در پیام توییتری‌اش ابراز امیدواری کرده و گفته است که عید قربان آخرین عیدی باشد که مردم افغانستان آن را در جنگ سپری می‌کنند. آقای خلیل‌زاد در این پیام توییتری‌اش از تلاش‌های امریکا در جهت رسیدن به صلح دوامدار و باعزت خبر داده است. او اطمینان داده است که ایالات متحده امریکا در کنار مردم افغانستان می‌ایستد و برای رسیدن به یک صلح پایدار و افغانستان مقتدر که دیگر هیچ کشور از آن‌جا مورد تهدید نباشد، سخت تلاش می‌کند.

هم‌زمان با این پیری مایدون سفیر و مسوول ماموریت اتحادیه اروپا در افغانستان در پیام توییتری‌ای گفته است که پروسه صلح سریع جریان دارد و انتظار می‌رود که به‌ زودی به یک نتیجه برسد. آقای مایدون در ادامه گفته است که علی‌رغم چالش‌ها و مشکلات، هنوز هم امیدواری‌هایی برای رسیدن به صلح وجود دارد. از سوی دیگر، سفیر و مسوول اتحادیه اروپا از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان اطمینان داده و گفته است که برگزاری انتخابات غیر قابل توقف است.

دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده امریکا و گروه طالبان دوازدهم ماه اسد در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده بود. در این دور گفت‌وگوها هر دو طرف روی موضوعاتی چون تضمین در مبارزه علیه تروریسم، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، شرکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس جامع و دایمی بحث و گفت‌وگو کرده است.

دکمه بازگشت به بالا