اتحادیه اروپا خواهان مجازات قاتلان عبدالصمد امیری شد

۸صبح، کابل: اتحادیه‌ی اروپا خواهان شناسایی، محاکمه و مجازات عاملان قتل عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت غور شده است. سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت غور سه روز پیش زمانی که از کابل به سوی غور در حرکت بود، در «حوزه تکانه» از مربوطات ولسوالی جلریز میدان‌وردک از سوی گروه طالبان گرفتار و سپس سرش بریده شد. طالبان روز گذشته جسد بریده‌سر او را در کنار جاده عمومی انداخته بودند.

با این حال، اتحادیه اروپا تأکید کرده است که «قتل وحشیانه» عبدالصمد امیری نباید به باد فراموش گرفته و در مورد آن سکوت شود.  

براساس اظهارات مقام‌های محلی غور، عبدالصمد برای درمان مادرش به کابل سفر داشته است که هنگام برگشت، طالبان او را با خود برده و سرش را بریده‌اند. او از پنج سال به این‌سو در ولایت غور در بست‌های مختلف، کار کرده بود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور و سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در پیام‌های جداگانه‌ کشتن عبدالصمدامیر را یک جنایت خوانده‌اند. رییس جمهور به نهادهای مربوط هدایت داده است تا چگونه‌گی وقوع این قتل را بررسی کند.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان روز گذشته در توییترش نوشت که این کمیسیون بابت رخدادی که در آن عبدالصمد امیری از سوی طالبان «تبرباران» شده است، به شدت متأثر گردیده است. کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز قتل آقای امیری را محکوم کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل که چند روز قبل، از تهدیدات علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده و حکومت را به بی‌توجهی در تأمین امنیت و رسیده‌گی به پرونده‌های خشونت علیه مدافعان حقوق بشر متهم کرده بود، این عمل طالبان را جنایت جنگی خوانده است. هم‌زمان با آن، کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به این رخداد واکنش نشان داده‌اند و آن را نکوهش کرده‌اند. 

ولسوالی جلریزی جایی که سر عبدالصمد امیری در آن توسط طالبان بریده شد، از بخش‌های ناامن ولایت میدان‌وردک به شمار می‌رود و طالبان هر از چند گاهی در این منطقه دست به کشتار مسافران می‌زنند. پیش از این هم گزارش شده بود که طالبان یک جوان دانشجو را به دلیل وابسته‌گی پدرش با نیروهای نظامی، کشته بودند.

امروز نیز شماری از فعالان مدنی در ولایت بامیان طی یک حرکت اعتراضی خواستار تأمین امنیت جاده کابل – بامیان در ولسوالی جلریز شدند.

دکمه بازگشت به بالا