اولین جرم مرتکب‌شده در فضا؛ کدام قانون بر فضا حاکم است؟

آن مک‌کلین، فضانورد ناسا، متهم است در دورانی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برده است، به حساب بانکی همسر سابق خود دست‌درازی کرده است.

به گزارش یورونیوز، خانم مک‌کلین که با همسر سابق خود، سامر وردن بر سر حضانت فرزند شش‌ساله‌شان اختلاف دارد، اعتراف کرده که به حساب بانکی آقای وردن دسترسی داشته اما کار خلافی انجام نداده است.

این شاید اولین‌بار باشد که شخصی متهم به ارتکاب کاری خلاف قانون در فضا شده است.

خانم مک‌کلین که اخیراً به زمین بازگشته است، مدعی است که تنها برای اطمینان حاصل کردن از وضعیت اقتصادی همسر سابق و پسرشان به حساب بانکی آقای وردن وارد شده است.

ناسا در واکنش به اتهامات خانم مک‌کلین به شبکه خبر ان‌بی‌سی گفت: «آن مک‌کلین یکی از فضانوردان سرآمد ناسا است و اداره کل ملی هوانوردی و فضا درباره مسایل شخصی کارکنانش اظهار نظر نمی‌کند.»

ایستگاه فضایی بین‌المللی با مشارکت بیش از ۱۵ کشور ساخته شده است.

این پانزده کشور در سال ۱۹۹۸، معاهده‌ای را امضا کردند که بر اساس آن قوانین ملی هر کشوری بر شهروندان آن کشور در فضا حاکم خواهد بود.

تاکنون ۱۰۹ کشور به این معاهده پیوسته‌اند و ۲۳ کشور دیگر در حال به تصویب رساندن این معاهده توسط مراجع قانونی خود هستند.

یکی از مقررات اصلی این معاهده، ممنوعیت استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا و استفاده صلح‌آمیز از ماه و دیگر سیاره‌ها است. بر اساس این معاهده، همه ملل روی زمین به طور آزادانه حق دارند در فضا اکتشاف کنند، ولی هیچ دولتی حق اعلام حاکمیت بر فضا را ندارد.

دکمه بازگشت به بالا