رییس جمهور آلمان به خاطر جنایت نازی‌ها تقاضای بخشش کرد

رییس جمهور آلمان شام‌گاه شنبه به لهستان سفر کرد تا بامداد یک‌شنبه، اول سپتامبر، همراه با همتای لهستانی خود در مراسم یادبودی که در شهر ویه‌لون (Wielun) برگزار شد، شرکت کند.

نیروی هوایی ارتش آلمان نازی، اول سپتامبر ۱۹۳۹ شهر ویه‌لون در شرق لهستان را چند بار بمباران کرد. در جریان این حمله‌های هوایی بیش از هزار نفر از جمعیت ۱۵ هزار نفری این شهر جان خود را از دست دادند.

به گزارش دویچه‌وله به نقل از خبرگزاری آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر می‌گوید که یاد شهر ویه‌لون در قلب و مغز آلمانی‌ها زنده بماند، زیرا بمباران این شهر نشانه و مقدمه جنایاتی بود که در شش سال بعدی رخ داد.

نیروی هوایی آلمان هم‌زمان با این حمله، شبه‌جزیره وسترپلاته (Westerplatte) نزدیک شهر دانسینگ (گدانسک) را نیز بمباران کرد. این حمله‌ها که تجاوز به خاک لهستان را در پی داشت، آغاز جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

اشتاین‌مایر تأکید کرده که آلمان به خاطر پذیرفته شدن در جمع کشورهای اروپایی، به رغم جنایت‌های رژیم نازی علیه مردم لهستان و میلیون‌ها انسان کشورهای دیگر، عمیقاً قدردان و سپاس‌گزار است. او از این‌که لهستان زمینه آشتی را فراهم کرده است، تشکر کرد.

حضور هم‌زمان رییس جمهور دو کشور همسایه در مراسم یادبود قربانیان شهر ویه‌لون، جنبه نمادین و بسیار خاصی داشت. آندری دودا سحرگاه یک‌شنبه در میدان مرکزی این شهر کوچک از اشتاین‌مایر استقبال کرد. هشتاد سال پیش نخستین بمب‌های نیروی هوایی آلمان ساعت چهار و ۴۰ دقیقه بامداد بر شفاخانه شهر فرو ریخت‌.

تا کنون مراسم یادبود قربانیان لهستانی جنگ جهانی دوم در شبه‌جزیره نزدیک شهر دانسینگ برگزار می‌شد. امسال در کنار مراسم رسمی در میدان مرکزی ویه‌لون، برنامه‌هایی نیز برای نثار تاج گل و دیدار با شاهدان زنده جنایت‌های جنگ جهانی دوم پیش‌بینی شده است.

برآورد می‌شود در جنگ جهانی دوم که با حمله به دو شهر لهستان آغاز شد و از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ ادامه یافت، حدود ۸۰ میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا