حکومت: تهدید انتخابات، تهدید مردم است

۸صبح، کابل: اعلامیه تهدیدآمیز گروه طالبان درباره انتخابات با واکنش حکومت روبه‌رو شده است. ارگ ریاست جمهوری، تهدید انتخابات توسط طالبان را تهدید مردم خوانده است. قصر سپیدار این تهدید را محکوم کرده است.

 گروه طالبان روز سه‌شنبه در اعلامیه‌ای گفت که انتخابات یک روند فریبنده است و از برگزاری آن جلوگیری می‌کند.

گروه طالبان هم‌چنان در این اعلامیه از مردم خواست در همایش‌های انتخاباتی شرکت نکنند، زیرا این همایش‌ها جزء اهداف نظامی این گروه است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه پانزدهم اسد در یک نشست خبری، واکنش حکومت نسبت به این تهدید گروه طالبان را اعلام کرد.

صدیقی گفت که گروه طالبان با تهدید پروسه انتخابات، در واقع مردم را تهدید کرده است؛ زیرا مالکیت این پروسه به دست مردم است.

او افزود که اشتراک مردم در انتخابات و تعیین رییس جمهور کشورشان از طریق رأی مستقیم، حق شرعی و قانونی آن‌ها است.

صدیقی تأکید کرد که دولت تمام آماده‌گی لازم را برای برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سراسری اتخاذ کرده است، تا مردم بتوانند به صورت مستقیم در تعیین زعامت مشروع برای کشورشان سهم بگیرند.

سخنگوی ریاست جمهوری یادآوری کرد که حکومت بخش اعظم بودجه انتخابات را تأمین کرده و مدیریت این پروسه نیز به دوش خود افغان‌ها است.

صدیق صدیقی افزود که حکومت یک‌بار دیگر از تمامی نهادهایی که در برگزاری انتخابات سهیم هستند،‌ می‌خواهد که انتخابات را به وقت و زمان آن برگزار کنند.

او هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی به گونه کامل آماده هستند از مردم در برابر این گونه تهدیدات حفاظت کنند و این نیروها نخواهند گذاشت هیچ کسی مانع اشتراک‌شان در تعیین سرنوشت‌‎ سیاسی شان شوند.

صدیق افزود: «به نیروهای دولتی به صورت قاطع هدایت داده می‌شود تا نگذارند این پروسه ملی و سرنوشت‌ساز مختل شود.»

سخنگوی ریاست جمهوری از جانب دیگر از گروه طالبان نیز خواست که شعار صلح‌خواهی خود را در عمل ثابت کند و از تهدید مردم به مرگ دست بکشد.

صدیق صدیقی گفت که این‌گونه تهدیدات در گذشته نیز انجام شده است، اما مانع اشتراک مردم در پروسه‌های ملی و سرنوشت‌ساز از جمله انتخابات نشده است.

او ابراز امیدواری کرد که مردم این بار نیز به رغم این تهدیدات به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت و رییس جمهور آینده خود را انتخاب خواهند کرد.

همزمان با این ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی در اعلامیه‌ای تهدید گروه طالبان مبنی بر هدف قرار دادن همایش‌های انتخاباتی و جلوگیری از برگزاری انتخابات را محکوم کرده است.

ریاست اجرایی این تهدید گروه طالبان را خلاف ارزش‌های مردم‌سالاری و قانون اساسی افغانستان خوانده است.

در اعلامیه از مردم خواسته شده که در انتخابات شرکت کنند.

ریاست اجرایی هم‌چنان از نیروهای امنیتی نیز خواسته است تا امنیت انتخابات را تأمین کنند.

اعلامیه‌ای تهدیدآمیز گروه طالبان روز سه‌شنبه در حالی منتشر شد که نماینده‌گان این گروه در دور هشتم گفت‌وگوهایش با جانب امریکا در قطر به پیشرفت‌های نایل شده‌اند. توافق روی خروج سربازان امریکایی از افغانستان و قطع رابطه گروه طالبان با گروه‌های تروریستی، نتایج دور هشتم گفت‌وگوهای دو طرف در قطر گزارش شده است.

همزمان با تلاش‌های صلح، حکومت افغانستان در صدد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان است.

در این انتخابات به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله هژده نفر نامزد هستند. کارزارهای این نامزدان در ششم اسد آغاز شد و تا سوم میزان ادامه خواهد یافت.

بیش از نه‌ونیم میلیون نفر برای رأی‌دهی در این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند.

بودجه این انتخابات ۱۴۹ میلیون دالر تعیین شده است که ۹۰ میلیون دالر از بودجه دولت افغانستان تأمین خواهد شد.

 

دکمه بازگشت به بالا