گروه ۷۷ خواستار حمایت کشورهای در حال توسعه از سوی سازمان ملل شد

کشورهای در حال توسعه «G77» روز شنبه، ۱۶ سپتامبر، را به عنوان «روز علم، فناوری و نوآوری در جنوب» اعلام کردند.

بربنیاد گزارش رویترز، در بیانیه نهایی گروه «G77» آمده است: «ما با نگرانی عمیق به تفاوت‌های موجود میان کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه از نظر شرایط، امکانات و ظرفیت‌های تولید دانش علمی و فناوری جدید اشاره می‌کنیم.»

این سازمان که هم اکنون ۱۳۴ کشور را شامل می شود، گفت: «ما از جامعه بین‌المللی، سیستم سازمان ملل متحد و موسسات مالی بین‌المللی می‌خواهیم از تلاش‌های کشورهای جنوب برای توسعه و تقویت سیستم‌های ملی علم، فن‌آوری و نوآوری خود حمایت کنند.»

در این بیانیه به همه‌گیری و توزیع نابرابر واکسین‌های کوید-۱۹ به‌عنوان نمونه اشاره کرد و گفته است که همه واکسین‌ها به جز کوبا خارج از بلوک ساخته شده‌ و کشورهای ثروت‌مند به طور نامتناسبی واکسینه شده‌اند.

چین معتقد است که یکی از اعضای گروه ۷۷ نیست، علی‌رغم این‌که در فهرست این بلوک قرار گرفته است، اما پکن می‌گوید که از ادعاهای مشروع این گروه حمایت کرده و روابط همکاری را حفظ کرده است.

میگل دیاز کانل، رییس جمهور کوبا، که کشورش ریاست این سازمان را در سال جاری بر عهده دارد، دو روز پیش گفت، یافته‌های سازمان‌ملل نشان می‌دهد که ۱۰ کشور ۹۰ درصد از پتنت‌ها و ۷۰ درصد از صادرات فن‌آوری‌های پیشرفته تولید دیجیتال را به خود اختصاص داده‌اند.

او گفت: «ایجاد و انتشار فناوری‌های پیشرفته تولید دیجیتال در سراسر جهان، با فعالیت‌های جزیی در بیشتر اقتصادهای نوظهور، همچنان متمرکز است.»

گروه ۷۷ که از نظر جمعیت و تعداد اعضا بزرگ‌ترین گروه در سازمان ملل است، خواستار برگزاری نشست ویژه برای رسیده‌گی به مسایل مطرح شده در این نشست شد.

بیانیه پایانی ۴۶ ماده‌ای بر خواسته‌های دیرینه برای نظم اقتصادی و اجتماعی بین‌المللی عادلانه‌تر تاکید می‌کند که بدون پایان دادن به سلطه فن‌آوری کشورهای توسعه‌یافته غیرممکن است.

دکمه بازگشت به بالا