کمیسیون حقوق‌ بشر خواستار رهایی فوری فعالان مدنی، فرهنگی و آموزشی از بند طالبان شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان خواهان رهایی بی‌درنگ فعالان مدنی، فرهنگی و آموزشی از چنگ طالبان شده است.

این کمیسیون در پیامی روز شنبه، ۱۲ حمل، از گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل که در آن تخطی‌های حقوق‌ بشری یک سال اخیر در افغانستان بازتاب یافته، استقبال کرده است.

کمیسیون حقوق‌ بشر گفته است که گزارش عفو‌ بین‌الملل در اوضاعی نشر شده که ذکریا اصولی، رسول پارسی، نرگس سادات، موسا شاهین، مرتضا بهبودی، سید محمد حسینی، مطیع‌الله ویسا و شمار دیگری از فعالان مدنی، فرهنگی و آموزشی در بند طالبان به‌سر می‌برند و از سرنوشت آنان خبری نیست.

در پیام این کمیسیون آمده است که جامعه جهانی باید با توجه به وضعیت دردناک زنان، محدودیت‌ها بر حق آموزش، کشتار افراد ملکی، وضعیت ناگوار نظامیان حکومت پیشین، راه‌اندازی دادگاه‌های صحرایی، محدودیت‌ها بر آزادی بیان و وضعیت بد اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان، به سفارشات مطرح شده در گزارش عفو بین‌الملل توجه جدی کند.

کمیسیون حقوق‌ بشر افغانستان بار دیگر از جامعه جهانی خواسته است که فشارها بر طالبان را بیشتر کند تا آنان به خواست‌های جهانی مبنی بر رعایت حقوق‌ بشر تمکین کنند.

گفتنی‌ است که گزارش سال ۲۰۲۲ عفو بین‌الملل در خصوص وضعیت حقوق‌ بشر در ۱۵۶ کشور از جمله افغانستان و ایران هفته گذشته نشر شد.

دکمه بازگشت به بالا