جنبش مستقل زنان افغانستان با پیشنهاد ایجاد «شورای عالی فقه اسلامی» مخالفت خود را اعلام کرد

۸صبح، کابل: جنبش مستقل زنان افغانستان با پیشنهاد ایجاد شورای عالی فقه اسلامی که در طرح پیشنهادی زلمی خلیل‌زاد، نماینده امریکا در امور صلح افغانستان مطرح شده است، اعلام مخالفت کرد.

در اعلامیه این جنبش آمده است که در طرح پیشنهادی امریکا برای صلح که احتمال دارد مبنای مذاکرات حکومت و طالبان قرار گیرد، پیشنهاد تشکیل شورای عالی فقه اسلامی مطرح شده است.

جنبش مستقل زنان افغانستان گفته است که در این طرح ضمانت‌های اجرایی قوی‌ برای عقد پیمان صلح عادلانه و دموکراتیک به چشم نمی‌خورد.

این جنبش هم‌چنان گفته است که پیشنهاد تشکیل شورای عالی فقه اسلامی اولین گام روشن در راستای نقض صریح حقوق زنان است.

به باور اعضای جنبش مستقل زنان در این طرح، شورای مذکور امتیاز خطرناکی برای طالبان و متحدان افراطی آن‌ها است که در چارچوب این شورا می‌توانند، تفاسیر متحجرانه و زن ستیزانه‌ از اسلام را با رویکرد استبداد دینی وارد نظام حقوقی و سیاسی افغانستان کنند.

در اعلامیه گفته شده است که شورای فقه اسلامی شبیه شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که کار این شورا با نقش مشورتی در چارچوب دولت آغاز شد، اما به تدریج حیطه‌ی صلاحیت‌های آن تا جایی افزایش یافت که علاوه بر بررسی و رد مصوبات پارلمان و فرامین رییس جمهور، تایید نامزدان ریاست جمهوری و پارلمان نیز به دایر‌ه‌ی اختیارات آن افزوده شد.

جنبش مستقل زنان افغانستان گفته است که بدبختانه، ایالات متحده نسخه‌ی ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران را راه حل مفیدی برای مشارکت مسالمت‌آمیز طالبان در قدرت یافته است.

این جنبش تأکید کرده است که پیشنهاد تشکیل شورای عالی فقه اسلامی وارد اجندای مذاکرات نشود و اصول عدالت، حقوق مساوی و کرامت انسانی شهروندان افغانستان و آتش بس عمومی باید از پیش شرط‌های بی‌قید و شرط مذاکرات صلح بین‌الافغانی باشد.

در پایان اعلامیه این جنبش هم‌چنان تأکید شده است که در ترکیب هیات مذاکرات صلح مشارکت معنادار و نماینده‌گی ۵۰ درصدی زنان افغانستان باید تضمین شود. به باور جنبش مستقل زنان افغانستان، حضور زنان در هیأت‌ کشورهای میانجی، می‌تواند میزان حمایت این کشورها را از مشارکت زنان افغانستان در روند مذاکرات صلح بالا ببرد.

تأکید بر حفظ قوانین، از جمله فصل دوم قانون اساسی افغانستان، فرمان‌های تقنینی، تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی‌که به نفع آزادی‌ها و حقوق اساسی زنان در افغانستان اند، از دیکر نکات اعلامیه جنبش مستقل زنان افغانستان است.

دکمه بازگشت به بالا