آژانس بین‌المللی مهاجرت زمینه آموزش متوسطه برای دختران افغان را در رواندا فراهم‌ می‌کند

۸صبح، کابل: آژانس بین‌المللی مهاجرت (IOM) گفته است که به همکاری مکتب رهبری افغانستان (SOLA)، زمینه آموزش دختران افغان که به بیرون از افغانستان منتقل شده‌اند را در رواندا فراهم‌ می‌کند.

این سازمان روز جمعه، ۱۹ حوت، در گزارشی گفته است که تاکنون‌ چندین گروه از دانش‌آموزان افغان به این‌ کشور در مرکز افریقا منتقل شده‌اند.

آنتونیو ویتورینو، مدیر کل IOM گفته است: «فداکاری و قدرت زنان و دختران افغان در مواجهه با چنین ناملایماتی، ما را هر روز الهام می‌بخشد و فروتن می‌کند.»

وی این اقدام را ابتکار سرشار از امید و عزم‌ خوانده و بر حمایت و سرمایه‌گذاری روی زنان و دختران افغانستان تأکید کرده‌ است.

این طرح شامل دختران دانش‌آموزی ‌می‌شود که پس از تسلط طالبان از افغانستان خارج شده و‌ به کشوری دیگر‌ منتقل شده‌اند.

شبانه بسیج راسخ، بنیانگذار SOLA گفته است: «مارچ ۲۰۲۳ یک سال از زمانی که طالبان درهای مدارس دخترانه را در افغانستان بستند و دختران افغان را از حق تحصیل محروم کردند، می‌گذرد. برای من فوق‌العاده معنی‌دار است که آن‌ها اکنون برای ادامه تحصیل به رواندا می‌آیند.»

این در حالی است که طالبان از بدو‌ تسلط بر افغانستان درب مکاتب متوسطه و دانشگاه‌ها را به روی دختران بستند و حال که نزدیک به ۱۸ ماه از تسلط‌شان می‌گذرد، تغییری در سیاست آموزشی‌شان به‌ میان‌ نیامده است.

دکمه بازگشت به بالا