از حضور رهبر حزب کنگره هند در کشمیر جلوگیری شد

راهول گاندی، رهبر حزب کنگره هند، از احزاب مخالف و اصلی دولت که قرار بود از کشمیر «تحت کنترل» هند دیدار کند، وارد سرینگر پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر شد، اما اجازه خروج از فرودگاه را نیافت.

چندی پیش هند خودمختاری این ایالت را لغو کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، به ایالت جامو و کشمیر هند نوعی خودمختاری می‌داد، به طوری که این ایالت به جز در مسایل روابط خارجی، دفاعی و ارتباطات و مخابرات که در کنترل دولت مرکزی هند بود، قانون اساسی مستقل و پرچم خودش را داشت و آزاد بود قانون وضع کند. حدود سه هفته پیش دولت هند در اقدامی غیرمنتظره این اصل را لغو کرد.

آقای گاندی می‌خواست برای بررسی وضعیت امنیتی در کشمیر هند از این ایالت دیدار کند.

تماس با بخش‌هایی از جامو و کشمیر شدیداً محدود شده است و از زمانی که دولت هند در اقدامی مناقشه‌آمیز خودمختاری کشمیر هند را لغو کرد، شمار زیادی از نیروهای امنیتی در این منطقه مستقر شده‌اند.

سیاست‌مداران مخالف دیگر نیز خواستار دیدار از کشمیر هند هستند.

اما دولت در توییتی به آن‌ها هشدار داده است که دیدارشان از این بخش از کشمیر ممکن است موجب ناراحتی دیگران شود.

روز جمعه هزاران معترض در سرینگر، پایتخت تابستانی جامو و کشمیر، با نیروهای امنیتی برخورد کردند.

تصمیم دهلی برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر، تنش‌ها را با پاکستان، همسایه مرزی آن، افزایش داده است. در پی این اقدام هند، پاکستان سفیر هند را اخراج و روابط تجاری و ترانزیتی خود با هند را متوقف کرد.

هم‌چنین پاکستان گفته است که خود را آماده می‌کند تا شکایتی در این باره به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه هالند تسلیم کند.

وزیر خارجه پاکستان تصریح کرده که ادعای اسلام‌آباد مبنی بر «نقض حقوق بشر توسط دولت هند» در کشمیر که اکثریت آن مسلمان هستند را محور شکایت خود به دادگاه لاهه قرار خواهد داد؛ اتهامی که هند آن را رد می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا