نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان؛ طالبان در حاشیه با چین و ایران دیدار کردند

۸صبح، کابل: چهارمین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان برگزار شد. وزارت امور خارجه طالبان گفته است که در حاشیه این نشست، دیدارهایی میان سرپرست این وزارت با مقام‌های چین و ایران انجام شده است.

نخستین روز نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ حمل) بدون حضور امیرخان متقی در نشست عمومی برگزار شد.

کشورهای اشتراک‌کننده در این نشست با ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی و اقتصادی در افغانستان بر ضرورت همکاری‌ها با این کشور تأکید کردند.

وزیران خارجه کشورهای همسایه و منطقه گفته‌اند که مرز صلح‌آمیز، باثبات و امن میان افغانستان و همسایه‌گان آن حیاتی و به نفع همه طرف‌ها است.

کشورهای عضو افزوده‌اند که طالبان باید بر فعالیت‌های فرامرزی غیرقانونی نظارت داشته باشد و از آن جلوگیری کند.

در همین حال، امنیت، مواد مخدر، همکاری‌های سیاسی برای ثبات در افغانستان و همکاری‌های اقتصادی از محورهای بحث نشست‌های حاشیه‌ای امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان با وزیران خارجه چین و ایران بوده است.

احمدضیا تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان گفته است که وزیران خارجه چین و ایران به آنان تعهد همکاری در زمینه‌های اقتصاد، امنیت و تجارت را داده است.

چهارمین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۲۴ حمل) در سمرقند، پایتخت اوزبیکستان، آغاز شد و تا فردا ادامه خواهد داشت.

در حاشیه این نشست مقام‌‌های چین، روسیه، پاکستان و ایران بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و رفع محدودیت‌ها بر زنان از سوی طالبان تأکید کردند.

دکمه بازگشت به بالا