شورای امنیت ملی از نیروهای امنیتی خواست تا تخطی‌های سرحدی را جدی بگیرند

۸صبح، کابل: شورای امنیت ملی از نیروهای امنیتی خواسته است تا تخطی‌های سرحدی را جدی بگیرند و در این مورد انعطاف نداشته باشند. این درخواست پس از حمله راکتی نظامیان پاکستان به ولسوالی شلتن ولایت کنر در نشست روز پنج‌شنبه، سی‌ویکم شورای امنیت ملی مطرح شده است.

نظامیان پاکستان روز دوشنبه‌شب هفته گذشته حدود ۲۰۰ راکت را به ولسوالی سرحدی شلتن ولایت کنر پرتاب کردند که خسارت مالی بر جای گذاشت. ولسوالی شلتن حدود ۱۶ کیلومتر با پاکستان مرز دارد و نیروهای امنیتی در امتداد سرحد مشترک افغانستان و پاکستان در مربوطات این ولسوالی حضور ندارند. مقام‌های محلی کنر گفته‌اند که این راکت‌ها از «باجور» پاکستان انداخت شده و ذر مقابل آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است.  

با این حال، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، در نشست روز پنج‌شنبه این شورا از نهادهای امنیتی خواسته است که در برخورد با تخطی‌های سرحدی به هیچ وجه انعطاف نداشته باشند و هر موضوع «خرد و بزرگ» در این خصوص را جدی بگیرند.

حمدلله محب هم‌چنان به نهادهای امنیتی گفته است که همه تخطی‌های سرحدی به ویژه موضوعات مربوط به «خط فرضی دیورند» باید مستندسازی و در نشست بعدی شورای امنیت ملی پیش‌‌کش شود. او در عین حال از کشورهای همسایه خواسته است که راه را برای منازعات هموار نکنند و طبق اصول روابط بین‌دول عمل کنند.

راکت‌پراکنی پاکستان به ولایت‌های مرزی افغانستان خبر تازه‌ای نیست. پیش از این بارها از انداخت راکت‌ از سوی نظامیان پاکستان به ولایت‌های عمدتاً شرقی و جنوبی افغانستان گزارش شده است. هرچند وزارت‌ دفاع ملی همواره از آماده‌گی نیروهای نظامی کشور برای دفع حمله‌های راکتی پاکستان سخن گفته است، اما به جز موارد اندک، درگیری‌ای میان نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان در امتداد مرز دو کشور رخ نداده است.

گفتنی است که افغانستان در گذشته به دلیل تداوم راکت‌پراکنی‌های پاکستان به خاک افغانستان به سازمان ملل متحد نیز شکایت کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا