تصمیم تازه مدیریت ترافیک غزنی؛ جوازهای راننده‌گی دوره جمهوریت فاقد اعتبار است

۸صبح، غزنی

بیشتر موترداران و راننده‌گان در دو دهه گذشته با سپری کردن دوره‌های آموزشی و پروسه طولانی آزمون، جواز راننده‌گی به دست آورده‌اند. اکنون اما اداره ترافیک زیر اداره طالبان در غزنی اعلام کرده که جوازهای راننده‌گی دوره جمهوریت فاقد اعتبار است؛ زیرا به باور آنان همه این جوازها بر‌مبنای فساد اداری و مالی برای افراد توزیع شده است. از همین ‌رو، مدیریت ترافیک غزنی از راننده‌گان خواسته است تا مراحل آموزشی و آزمون راننده‌گی را دوباره سپری کنند و جواز راننده‌گی جدید به دست بیاورند.

شماری از راننده‌گان وسایط نقلیه و موترداران در غزنی با انتقاد از این اقدام تازه طالبان می‌گویند، بیشتر افراد طالبان که در سطح شهر به راننده‌گی می‌پردازند، جواز راننده‌گی ندارند، اما به شهروندان عادی دستور می‌دهند که جوازهای راننده‌گی جدید بگیرند. به سخن آنان، عاملان بیشترین رویدادهای ترافیکی افراد طالبان هستند، اما از سوی اداره ترافیک زیر کنترل این گروه برای آنان هیچ‌گونه ممانعتی صورت نمی‌گیرد. راننده‌گان توضیح می‌دهند که در یک هفته گذشته همه‌روزه در چهارراهی‌ها و ایست‌های بازرسی ترافیک، مورد آزار‌و‌اذیت قرار می‌گیرند و به بهانه‌های مختلف جوازهای‌شان ضبط و موترشان توقف داده می‌شود.

محمد‌عوض، جوان ۲۹ ساله، راننده تاکسی شهری در شهر غزنی است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید: «من دو سال پیش لایسنس دریوری گرفتم. دو هفته درس خواندم و بعدش لایسنس گرفتم. همین دو روز پیش صبح که از خانه بیرون شدم، از توحیدآباد (محلی در نزدیکی شهر غزنی) دربستی داشتم. در پیش دروازه بلخ ترافیک ایستاد کرد که بده لایسنس. برایش نشان دادم، گفت باید بروی به مدیریت، چون این لایسنس سابقه است و باید امتحان بدهی.» محمد‌عوض می‌افزاید که نزدیک به یک سال از مدت اعتبار جواز راننده‌گی‌اش باقی مانده است، با آن هم در بیم به سر می‌برد که مبادا دوباره در ایست‌های بازرسی مورد بازپرسی قرار گیرد و موترش توقف داده شود.

یکی دیگر از راننده‌گان در شهر غزنی که نمی‌خواهد نامش در این گزارش درج شود، می‌گوید که از یک هفته به این‌سو در حالی دوباره وارد صنف آموزش قوانین ترافیکی شده است که هنوز مدت اعتبار جواز راننده‌گی‌اش ‌هشت ماه باقی‌ مانده است. این راننده می‌افزاید: «برای مردم یک سرگردانی جور کرده‌اند. من ۱۰ سال می‌شود که دریور هستم، دو بار لایسنس گرفته‌ام. درس خواندم و امتحان دادم و بعد از آن برایم لایسنس دادند. یک ‌بار هم تمدید کردم.» این راننده توضیح می‌دهد: «یک روز از همین چهارراهی تقریباً ۲۰ نفر را بردند به ترافیکی،‌ چند سوال کردند که برای‌شان جواب دادم، اما گفتند که قبول نیست، یاد ندارید. لایسنس‌ها را گرفتند و مستقیم ما را به صنف بردند. ‌یک هفته است که از کار و غریبی مانده‌ام، درس دریوری می‌خوانم.» او علاوه می‌کند: «کسانی که از اطراف آمده یا همین افرادی که موترهای نظامی را می‌چلانند تمام بی‌نظمی از همین مردم است. یکی‌شان لایسنس ندارد، مگر‌‌ از آن‌ها کسی پرسان نمی‌کند که کجا است لایسنس‌تان.»

بر‌بنیاد یافته‌های روزنامه ۸صبح، هم اکنون جواز راننده‌گی صدها راننده در شهر غزنی از سوی اداره ترافیک طالبان باطل شده و این راننده‌گان مکلف شده‌اند تا دوباره یک دوره‌ آموزشی را سپری کنند.

مسوولان مدیریت ترافیک غزنی زیر کنترل طالبان، با تایید این موضوع ادعا می‌کنند که جوازهای راننده‌گی در دوره جمهوریت بر‌بنیاد فساد مالی توزیع شده است و برای آنان قابل پذیرش نیست. گفتنی است که جوازهای راننده‌گی در حکومت پیشین، پس از یک دور ۱۵‌روزه آموزش‌ حرفه‌ای نظری و عملی و پس از تایید کمیته صحی، توزیع می‌شد.

از این پیش نیز شکایت‌هایی درباره غیرمسلکی بودن راننده‌گان در بزرگ‌شهرهای کشور وجود داشته و دریافت جواز راننده‌گی در بدل پول نسبتاً گزاف یک امر معمول بوده است، اما اداره ترافیک حق این را نداشت که جوازهای راننده‌گی راننده‌گان و موترداران را به‌گونه گروهی باطل کند. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که اداره ترافیک طالبان در غزنی برای کسب درآمد جوازهای راننده‌گی قبلی را باطل کرده و راننده‌گان را وادار می‌سازد تا جواز جدید به دست بیاورند.

این‌همه در حالی است که با روی‌کار‌آمدن رژیم طالبان در تابستان سال گذشته خورشیدی، فعالیت ماموران پولیس ترافیک تا حد زیادی محدود شده بود. تا یک‌ونیم سال پس از حاکمیت طالبان بر کشور، پولیس ترافیک در بیشتر شهرها به شمول پایتخت از راننده‌گان درباره جواز راننده‌گی و جواز سیر موتر نمی‌پرسیدند. اکنون اما این روند در غزنی آغاز شده است. باشنده‌گان ولایت‌های دیگر هنوز در این باره شکایتی نکرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا