دور نهم مذاکرات امریکا و طالبان شام امروز از سر گرفته می‌شود

۸صبح، کابل: دور نهم مذاکرات نماینده‌گان امریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر که پس از چاشت روز پنج‌شنبه، سی‌ویکم اسد آغاز شده بود، برای یک روز متوقف شده است.

قرار است این مذاکرات پس از شام امروز جمعه، یکم سنبله از سر گرفته شود. دلیل توقف یک روزه این دور از مذاکرات، رخصتی روز جمعه بوده است.

ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان گروه طالبان در توییتی گفته است که دور نهم مذاکرات پس از توقف یک روزه به دلیل رخصتی جمعه، شام همین روز آغاز خواهد شد و تا ناوقت جمعه‌شب ادامه می‌یابد.

بر اساس اطلاعات منبع طالبان، هیأت امریکایی را در این دور مذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و هیأت طالبان را شیرمحمدعباس استانکزی رهبری می‌کند.

گفته شده است که اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان نیز در این دور از گفت‌وگوها حضور دارد.

زلمی خلیل‌زاد تاهنوز در مورد آغاز و ترکیب هیأت مذاکر‌کننده امریکایی چیزی نگفته است.

نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان تاکنون هشت بار در مورد صلح افغانستان روی میز مذاکره چانی‌زنی کرده‌اند. خروج سربازان امریکایی از افغانستان، تضمین مبارزه با تروریسم، برقراری آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی از محورهای مورد بحث دو طرف بوده است. مقام‌های امریکایی و گروه طالبان بارها از پیش‌رفت در مذاکرات ابراز رضایت کرده‌اند.

دور نهم اما به دلیل این‌که احتمال دارد توافق‌نامه نهایی صلح میان امریکا و گروه طالبان در نتیجه مذاکرات این دور به امضا برسد، اهمیت دارد.

زلمی‌ خلیل‌زاد در بدو ورودش به قطر و از سرگیری مذاکرات با گروه طالبان از آماده‌گی امریکا برای توافق با گروه طالبان خبر داده بود. او در برگه توییترش نوشت که آماده است روی مسایل حل‌ناشده با نماینده‌گان گروه طالبان نزدیک‌تر شود، اگر طالبان نیز آماده باشند.

از جانب دیگر، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا روز جمعه هفته گذشته با مشاوران ارشد امنیتی و مقام‌های دولتش درباره توافق‌نامه این کشور با طالبان تشکیل جلسه داد. کاخ سفید گفته است که در نشست روز جمعه در باشگاه گلف ترمپ درباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان، آشتی ملی در افغانستان و هم‌چنان نحوه خروج نیروهای امریکایی از این کشور بحث شده است. به دنبال این نشست، مایک پومپئو نیز اعلام کرد که امریکا متعهد به همکاری نزدیک با دولت افغانستان برای رسیدن به یک توافق جامع صلح در این کشور است. او گفته است که امریکا خواستار کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس در افغانستان است و می‌خواهد اطمینان حاصل کند که خاک افغانستان برای تهدید امریکا و یا متحدان آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و افغان‌ها در کنار هم برای رسیدن به صلح تلاش می‌کنند.

پس از آن حکومت افغانستان اعلام کرد که منتظر رسیدن جزییات این نشست از طریق مجاری رسمی و دیپلماتیک است.

حکومت افغانستان تأیید کرده است که قرار است هم‌زمان با امضای یک توافق‌نامه میان امریکا و طالبان، یک اعلامیه‌ مشترک میان دولت‌های افغانستان و امریکا نیز به امضا برسد. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که در این اعلامیه‌ امریکا تعهدات خود را در قبال افغانستان تجدید خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا