شمار قربانیان زلزله ترکیه از ۴۹ هزار تن فراتر رفت

معاون رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است که شمار قربانیان زلزله مهیب اخیر در این کشور به ۴۹ هزار و ۵۸۹ تن رسیده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داه است که فواد اوکتای شنبه‌شب، ۱۸ مارچ، در یک نشست خبری در انقره گفته است که در میان آمار نشرشده ۶ هزار و ۸۰۷ تن آنان اتباع خارجی هستند.

معاون رییس‌جمهور ترکیه تاکید کرده است که کشورش تمام تلاش خود را برای مقابله با پیامدهای زلزله اخیر به کار خواهد بست.

به گفته او، همه وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات مناطق زلزله‌زده انجام می‌دهند.

پیش‌تر بنیاد تحقیقات سیاست اقتصادی ترکیه (TEPAV) با انتشار گزارشی جامع درباره زلزله اخیر در این کشور اعلام کرده بود که این زمین‌لرزه علاوه بر تلفات جانی سنگین، بیش از ۱۵۰ میلیارد دالر خسارت مالی برجای گذاشته است.

بنابر پیش‌بینی این موسسه، خسارت مربوط به حمایت‌ از ساخت مسکن، مراقبت و آموزش زلزله‌زده‌گان و اشتغال جمعیت زلزله‌زده نیز حدود ۱۷ میلیارد دالر و هزینه سالانه احداث و مدیریت سرپناه موقت نیز چهار میلیارد دالر برآورد شده است.

گفتنی ‌است که زلزله ۷.۷ و ۷.۶ ریشتری به تاریخ ۶ فبروری سال جاری میلادی در کشورهای ترکیه و سوریه علاوه بر تلفات جانی زیاد، خسارت‌های مالی سنگینی نیز بر پیکر اقتصاد این دو کشور برجای گذاشت

به گزارش شبکه خبری تی. آر. تی، در پی این زلزله بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن مجبور به کوچ و مهاجرت از محل زنده‌گی خود به مکانی دیگر شده‌اند.

هر چند که خسارت دقیق این زلزله که از آن به عنوان «فاجعه قرن» یاد می‌شود، هنوز مشخص نشده است؛ اما برخی نهادهای اقتصادی برآوردهای خود را از میزان خسارت این زلزله اعلام کرده و گفته‌اند که اقتصاد ترکیه به سختی می‌تواند از زیر بار خسارت این رویداد کمر راست کند.

دکمه بازگشت به بالا