پنتاگون انفجار ماه آگست ۲۰۲۱ میدان هوایی کابل را دوباره بررسی می‌کند

۸صبح، کابل: دو سال پس از حمله داعش بر کمپ باران در میدان‌ هوایی کابل هنگام عملیات تخلیه، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا دستور داده تا این حمله بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جنرال اریک کوریلا، فرمانده سنتکام روز جمعه، ۲۴ سنبله، دستور داده تا با ۲۲ تن از سربازان و خدمه که هنگام انفجار در میدان‌ هوایی کابل آن‌جا حضور داشتند، مصاحبه صورت گیرد، زیرا گفته‌هایی وجود دارد که آن حمله قابل پیش‌گیری بود.

تایلر وارگاس اندروز، تفنگ‌دار دریایی پیشین امریکا که در حمله آن‌روز زخمی شد، به کنگره این کشور گفت: «او و دیگران دو مرد را مشاهده کردند که با توضیحات ارایه شده مطابقت و رفتار مشکوکی داشتند و در نهایت آن دو تن را در تیررس خود داشتند، اما هرگز پاسخی در مورد این‌که آیا اقدامی انجام دهند یا خیر دریافت نکردند.»

وارگاس اندروز به مایک مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان افزود: «هیچ‌کس پاسخگو نبود و هیچ‌کس تا به امروز نبوده و نیست.»

پنتاگون تصریح‌ کرده که این مصاحبه‌ها برای این انجام می‌شود که دیده شود آیا اعضای خدماتی که در تحقیقات اولیه گنجانده نشدند، اطلاعات جدید یا متفاوتی دارند.

مایکل لاهورن، سخنگوی سنتکام در بیانیه‌ای گفته است که هدف از مصاحبه‌های جدید بررسی لازم اطلاعات جدید به‌دست آمده است تا حقیقت آشکار شود.

پس از انفجار در میدان هوایی کابل، تحقیقات ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در نوامبر ۲۰۲۱ به این نتیجه رسید که این حمله به‌دلیل هجوم فزاینده افغان‌ها به دروازه کمپ قابل پیش‌گیری نبود، اما بازمانده‌گان قربانیان این رویداد شکایت دارند که وزارت دفاع امریکا به حد کافی در این مورد شفاف‌سازی نکرده است.

در حمله انتحاری ماه اگست سال ۲۰۲۱ داعش بر تجمع مردم و سربازان امریکایی در کمپ باران میدان‌ هوایی کابل دست‌کم ۱۳ سرباز امریکایی و بیش از ۱۷۰ شهروند افغانستان که به امید خروج از کشور به آن‌جا رفته بودند، جان باختند.

وزارت دفاع امریکا پس از آن حمله، یک خانه مسکونی را در حومه میدان هوایی کابل هدف قرار داد که بعد مشخص شد در آن حمله بیشتر قربانیان کودکان بودند و خبری از طراح آن حمله نبود.

پنتاگون سپس آن حمله را در بیانیه‌ای «اشتباه غم‌انگیز» خواند.

بیشتر بخوانید:

سنتکام گزارش خود درباره حمله انتحاری مرگ‌بار میدان هوایی کابل را منتشر کرد

دکمه بازگشت به بالا