رییس جمهور استعفای رییس عمومی امنیت ملی را منظور کرد

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری تایید کرد که محمدمعصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی کشور استعفا داده و رییس جمهور غنی نیز استعفای او را منظور کرده است. در یک خبرنامه ارگ آمده که رییس جمهور پس از وارد شدن تلفات به افراد ملکی در ولایت ننگرهار، استعفای آقای استانکزی را پذیرفته است.

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار امروز پنج‌شنبه، ۱۴ سنبله، اعلام کردند که چهار غیرنظامی در پی حمله نیروهای امنیتی شب گذشته در حوزه چهارم شهر جلال‌آباد کشته شده‌اند. به گفته سخنگوی والی ننگرهار، کشته‌شدگان اعضای یک خانواده بودند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به ۸ صبح گفت که این عملیات توسط نیروهای «۰۲» ریاست عمومی امنیت ملی راه‌اندازی شده بود. قطعه ۰۲ امنیتی اما گفته که در این عملیات ۵ تن از افراد گروه داعش کشته شده‌اند.

در پیوند به این موضوع امروز پنج شنبه، نشست اضطراری با حضور مسوولان امنیتی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد و رییس جمهور غنی در این نشست گفته است که در عملیاتی که بر ضد گروه داعش در ولایت ننگرهار راه‌اندازی شده بود، «تعدادی از جوانان به گونه‌ای بی‌رحمانه کشته شده‌اند.»

رییس جمهور غنی در این نشست گفته است که تلفات افراد ملکی به هیچ وجه قابل قبول نیست و این رویداد به گونه‌‎ای جدی دنبال خواهد شد. رییس جمهور غنی گفته که پس از وارد شدن تلفات به افراد ملکی در ولسوالی‌های خوگیانی ولایت ننگرهار و زرمت ولایت پکتیا، هرچند در طرزالعمل این عملیات تغییراتی به میان آمد اما به گفته وی، مسوولان نتوانستند که از تلفات افراد ملکی جلوگیری کنند.

رییس جمهور غنی گفت که به همین دلیل استعفای معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی کشور را منظور کرده است. رییس جمهور در ادامه افزود که از وارد شدن تلفات به افراد ملکی در ننگرهار به شدت متاثر شده است. او با بستگان این قربانیان ابراز همدردی کرد.

از سویی هم رییس جمهور از لوی سارنوال خواست تا بر اساس قوانین کشور موضوع وارد شدن تلفات به افراد ملکی در ولایت ننگرهار را بررسی و هر فردی که در پیوند به قتل افراد یاد شده متهم شناخته شوند، مطابق به قانون با آن‌ها برخورد کند.

گفتنی‌ست اخیرا و در پی افزایش حملات طالبان در کابل و ولایت‌های کشور، شماری از شهروندان نیز در شبکه‌های اجتماعی خواستار استعفای آقای استانکزی شده بودند.

آقای ستانکزی به تاریخ ۱۷ ثور سال ۱۳۹۵ از سوی رییس‌جمهور غنی به عنوان سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی کشور گماشته شد.  او پیش از آن‌که رییس این نهاد امنیتی شود از سوی رییس‌جمهور غنی به عنوان نامزد وزیر وزارت دفاع ملی به مجلس معرفی شد اما نماینده‌های مجلس به وی رای اعتماد ندادند.

معصوم استانکزی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۹ به عنوان معاون کمیسیون خلع سلاح و ملکی سازی و از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵ به عنوان عضو شورای عالی صلح و رییس دارالانشاى آن شورا ایفای وظیفه نموده است.

کار او در جایگاه رییس عمومی اداره امنیت ملی افغانستان هر از گاهی به ویژه پس از حملات انتحاری در پایتخت با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو می‌شد.

دکمه بازگشت به بالا