نخست‌وزیر پاکستان خواستار مذاکره با هند بر سر کشمیر شد

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، پیشنهاد مشروط به نارندرا مودی، همتای هندی خود، برای آغاز گفت‌وگوها در مورد همه مسایل باقی‌مانده و اختلافی بین دو کشور شده است.

شریف در گفت‌و‌گو با شبکه خبری العربیه روز سه‌شنبه، ۱۷ جنوری، گفته است که این گفت‌وگوها شامل موضوعات مختلف از جمله کشمیر مورد مناقشه می‌شود.

او گفته است: «پیام من به رهبری هند و نخست‌وزیر نارندرا مودی این است که بیایید پشت میز بنشینیم و گفت‌وگوهای جدی و صمیمانه‌ای برای حل مسایل داغ‌مان مانند کشمیر داشته باشیم.»

دفتر شریف پس از پخش این مصاحبه در بیانیه‌ای گفته است، چنین مذاکراتی تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که هند وضعیت خودمختار بخشی از کشمیر را که در سال ۲۰۱۹ لغو شد، بازگرداند.

در این بیانیه آمده است: «بدون برداشتن این گام توسط هند، مذاکره امکان‌پذیر نیست.»

در این مصاحبه، شریف گفته است که این موضوع را با شیخ محمد بن زاید، رییس امارات متحده عربی، در سفر اخیرش به ابوظبی در میان گذاشته است.

او افزوده است: «او برادر پاکستان است و همچنین روابط خوبی با هند دارد. او می‌تواند نقش بسیار مهمی برای آوردن دو کشور به میز گفت‌وگو ایفا کند.»

این دو قدرت هسته‌ای رقیب و همسایه، از زمان استقلال از سلطه بریتانیا در سال ۱۹۴۷، سه بار باهم جنگیده‌اند.

دو مورد جنگ دو کشور بر سر کشمیر، منطقه مورد مناقشه دو طرف بوده است که هر کدام نیمی از این منطقه را کنترل می‌کنند.

این دو همسایه در سال ۲۰۱۹ دوباره به جنگ نزدیک شدند؛ زمانی که هند یک حمله هوایی را تحت عنوان نابودسازی یک مرکز آموزشی شبه‌نظامیان در داخل پاکستان انجام داد.

وزارت امور خارجه هند تاکنون به درخواست نخست‌وزیر پاکستان پاسخ نداده است. دهلی نو در گذشته چنین درخواست‌هایی از سوی پاکستان درباره وضعیت کشمیر را نادیده گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا