روند مبادله زندانیان و آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران به تعویق افتاد

وزارت امور خارجه امریکا از تاخیر در روند تبادل زندانیان این کشور با ایران که قرار بود تا چند روز دیگر انجام شود، خبر داده است.

وزارت امور خارجه امریکا پنج‌شنبه‌شب، ۱۴ سپتامبر، در اعلامیه‌ای گفته است که توافق مبادله زندانیان با ایران در این هفته اتفاق نخواهد افتاد.

این وزارت جزییات بیشتر در مورد تاخیر در انجام این توافق ارایه نکرده است.

پیشتر دولت امریکا به رهبری جوب ایدن، اعلام کرد که با توافق تبادل زندانیان این کشور با تهران موافقت کرده است.

براساس این توافق، تهران شماری از زندانیان امریکایی در زندان‌های ایران را در بدل رهایی پنج زندانی ایرانی در امریکا و همچنان آزادسازی حدود ۶ میلیارد دالر از دارای‌های مسدود شده این کشور آزاد می‌کند.

قرار بود روند رهایی زندانیان و آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در پایان هفته روان آغاز شود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه، ۱۳ سپتامبر، به خبرنگاران گفت که تهران در زمینه آزادسازی دارایی‌های مسود شده ایران، هیچ‌گونه معافیت از تحریم‌ها دریافت نخواهد کرد.

وی تصریح کرده است: «اگر ایران تلاش کند، پول آزاد شده را منحرف کند، ما اقدام می‌کنیم و دوباره آن را مسدود خواهیم کرد؛ این یک پرداخت به ایران نیست.»

این در حالی است که پیشتر امیرحسین عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در دیدارش با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر، از نهایی شدن روند انتقال پول‌های مسدود شده تهران به بانک‌های قطر در هفته پیشرو خبر داد.

گفتنی است که واشنگتن و تهران چند ماه پیش در همکاری با قطر، در زمینه رهایی زندانیان امریکایی و آزادسازی حدود ۶ میلیارد دالر پول مسدود شده ایران به توافق رسیده‌اند.

بیشتر بخوانید:

روند آزادی پنج زندانی امریکایی از ایران هفته آینده آغاز می‌شود

دکمه بازگشت به بالا