آزادی پنج امریکایی از زندان‌های ایران؛ واشنگتن ایران را به‌دلیل «بازداشت‌های غیرقانونی» تحریم کرد

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا ضمن استقبال از آزاد شدن زندانی‌های امریکایی از زندان‌های ایران، تحریم‌هایی را علیه محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین و وزارت اطلاعات ایران به‌دلیل «بازداشت‌های غیرقانونی» اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، بایدن روز دوشنبه، ۱۸ سپتامبر، در بیانیه‌ای گفته است: «امروز بالاخره پنج امریکایی بی‌گناه که در ایران زندانی بودند به خانه می‌آیند.»

او افزوده است: «سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو شهروندی که می‌خواهند نام آن‌ها خصوصی باقی بماند پس از سال‌ها تحمل رنج و بلاتکلیفی به‌زودی با عزیزان خود دیدار می‌کنند.»

بایدن از شریکان خود در داخل و خارج از امریکا به‌خصوص قطر، عمان، سویس و کوریای جنوبی سپاسگزاری کرده است.

وی تاکید کرده است: «همان‌طور که ما بازگشت این امریکایی‌ها را جشن می‌گیریم، کسانی را که برنگشتند را نیز به یاد می‌آوریم. من از حکومت ایران می‌خواهم گزارش کاملی از آن‌چه برای باب لوینسون رخ داده است ارایه دهد. خانواده لوینسون مستحق پاسخ هستند. ما امروز محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری پیشین و وزارت اطلاعات ایران را تحت قانون لوینسون به‌دلیل دست داشتن در بازداشت‌های غیرقانونی تحریم می‌کنیم. ما به تحمیل هزینه‌ها به ایران برای اقدامات تحریک‌آمیز آن‌ها در منطقه ادامه می‌دهیم.»

گفتنی است که توافق مبادله زندانیان میان واشنگتن و تهران که مقدمات آن از ماه‌های پیش آغاز شده بود، سرانجام امروز با آزادی پنج زندانی از سوی هر دو طرف اجرایی شد.

دکمه بازگشت به بالا