زنگ مکتب در ولایت‌های گرم‌سیر نواخته شد

۸صبح، کابل: زنگ مکاتب در ولایت‌های گرم‌سیر کشور روز شنبه، شانزدهم سنبله، نواخته شد و به این ترتیب دروازه‌های مکاتب به روی دانش‌آموزان این ولایت‌ها باز شد.

ننگرهار، قندهار، نیمروز، هلمند، خوست، پکتیا، پکتیکا و لغمان از ولایت‌های گرم‌سیر هستند که سال تعلیمی آن‌ها در پانزدهم سنبله آغاز می‌شود. سال تعلیمی در ولایت‌های سردسیر اما در دوم حمل آغاز می‌شود.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، گفت که روند نام‌نویسی دانش‌آموزان تازه وارد برای سال جدید تعلیمی در ولایت‌های گرم‌سیر جریان دارد و ممکن این روند تا بیست‌ روز دیگر ادامه پیدا کند. به همین دلیل او رقم دقیقی را از شمار دانش‌آموزان تازه نام‌نویسی شده در مکاتب ارائه نکرد.

هم‌زمان با این محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف، آغاز سال جدید تعلیمی را در ولایت‌های گرم‌سیر تبریک گفته است. او از خانواده‌ها و باشنده‌گان این ولایت‌ها خواسته‌ است تا فرزندان پسر و دخترشان را برای فراگیری آموزش به مکاتب بفرستند.

بلخی تصریح کرده است که مشکلات خانواده‌های ولایت‌های گرم‌سیر را که به دلیل جنگ نتوانسته‌اند کودکان‌شان را به مکاتب بفرستند، درک می‌کند و به همین دلیل تمام کارمندان معارف متعهد هستند که امکانات تعلیمی به صورت متوازن در سراسر کشور تقسیم شود تا همه به آموزش و پروش به صورت یکسان دست‌رسی داشته باشند.

سرپرست وزارت معارف افزوده است که امسال اصلاحاتی در قسمت ارائه خدمات تعلیمی روی دست گرفته شده و رشته‌بندی مواد درسی مکاتب و رتبه‌بندی دانش‌آموزان از مهم‌ترین آن‌ها است. وزارت معارف امسال درجه‌بندی بر اساس اول نمره و دوم نمره را لغو به جای آن سیستم جدیدی را جای‌گزین کرده است که دانش‌آموزان براساس نمره بلند در کته‌گوری‌های مختلف قرار می‌گیرند. وزارت معارف به تازه‌گی برنامه رشته‌بندی در دوره لیسه را به نظرخواهی گذاشته است که براساس این دوره به دو رشته «علوم اجتماعی و ساینسی» تقسیم می‌شود.

بلخی هم‌چنان گفته است که برنامه ساخت‌وساز دو هزار و ۷۰۰ مکتب طبق تعهد جریان دارد و تلاش می‌شود تا ۳ هزار و ۳۰۰ مکتب دیگر در آینده ساخته شود.

 در همین‌ حال، دفترهای مطبوعاتی قندهار، هلمند و نیمروز از آغاز رسمی سال جدید تعلیمی در این ولایت‌ها خبر داده‌اند.

براساس معلومات وزارت معارف در حال حاضر ۱۸ هزار مکتب در سراسر افغانستان فعال است و حدود ۹٫۴ میلیون کودک نیز مصروف آموزش هستند.

دکمه بازگشت به بالا