دومین ناو جنگی بریتانیا عازم خلیج فارس شد

به دنبال افزایش تنش‌ها در خلیج فارس و تلاش سپاه پاسداران ایران برای توقیف یک نفت‌کش بریتانیایی، دومین ناو جنگی بریتانیا عازم خلیج فارس شد.

صدای امریکا به نقل از اسکای نیوز گزارش داده است که با بالا گرفتن تنش‌ها در خلیج فارس، بریتانیا دومین ناو جنگی خود را عازم این منطقه کرده است.

در حال حاضر ناو اچ.ام.اس مونت‌روز و چهار کشتی ماین‌روب بریتانیایی در خلیج فارس حضور دارد.

براساس این گزارش، ناو جنگی اچ.ام.اس دانکن عازم خلیج فارس شده است، اما این ناو تا چند روز دیگر به این منطقه خواهد رسید.

هنوز مقام‌های وزارت دفاع بریتانیا واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

به نظر می‌رسد که این اقدام به دنبال تلاش سپاه پاسداران ایران برای توقیف یک نفت‌کش بریتانیایی صورت می‌گیرد. به گفته دولت بریتانیا، سه قایق سپاه پاسداران قصد مسدود کردن مسیر یک نفت‌کش این کشور را داشتند. با این حال و به دنبال دخالت ناو بریتانیایی اچ.ام.اس مونت‌روز، سه قایق سپاه پاسداران عقب‌نشینی کردند.

پیش‌تر رویترز به نقل از یک «منبع امنیتی» بریتانیا – بدون ذکر نام – نوشته بود که لندن برای دفاع از منافع دریانوردی خود مصمم است، اما قصد افزایش تنش را با ایران ندارد.

این اقدام سپاه پاسداران دقیقاً یک هفته پس از توقیف یک نفت‌کش ایرانی از سوی مقام‌های جبل‌الطارق و نیروی دریایی بریتانیا رخ داد.

مقام‌های جبل‌الطارق اعلام کرده بودند «شواهد» محکمی در دست دارند که نشان می‌دهد این کشتی به سمت سوریه در حرکت بود.

در حدود دو ماه گذشته، چندین حمله علیه نفت‌کش‌ها هم در خلیج فارس رخ داد، از جمله حمله به چهار کشتی تجاری در آب‌های بندر فجیره امارات متحده عربی و سپس حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان.

مقام‌های ایرانی پیش‌تر اعلام کرده بودند که در صورت تحریم صادرات نفت ایران، تنگه هرمز را خواهند بست و اجازه نخواهند داد نفت از این منطقه صادر شود.

دکمه بازگشت به بالا