دکان‌داران شهر قلعه‌نو: طالبان تحت نام مالیه اضافه‌ستانی می‌کنند

۸صبح، بادغیس

در ادامه شکایت‌ها از اضافه‌ستانی طالبان از مردم، این بار دکان‌داران شهر قلعه‌نو، مرکز ولایت بادغیس، از اضافه‌ستانی این گروه زیر نام مالیه شکایت دارند. آن‌ها مدعی‌اند که طالبان بدون سنجش سرمایه، مقدار فروشات و عواید دکان‌داران، مالیات کمرشکنی را بالای آنان وضع کرده‌اند.

دکان‌داران شهر قلعه‌نو افزایش مالیات از سوی طالبان را کمرشکن عنوان کرده و می‌گویند که در شرایط کنونی، فروشات‌شان افت کرده و مردم توان خرید را ندارند. به گفته آن‌ها، در این میان گروه طالبان با استفاده از زور، از مردم باج‌گیری و اضافه‌ستانی می‌کنند. این دکان‌داران می‌افرایند که با چنین روشی از مردم پول گرفتن مالیه نه، بلکه باج‌گیری محسوب می‌شود.

عبدالبصیر، یکی از دکان‌داران در شهر قلعه‌نو‌، روش طالبان برای جمع‌آوری پول از هم‌مسلکانش را خلاف قوانین مالیاتی می‌داند و انتقاد می‌کند که مأموران جمع‌آوری‌ مالیه طالبان بدون سنجش فروشات‌شان از آنان پول‌ می‌گیرند. او تصریح می‌کند: «طالبان بدون این‌که سرمایه دکان را سنجش کنند و از عواید فرد فروشنده معلومات داشته باشند، در پارچه می‌نویسند که همین مبلغ مالیه دکان شما شده و پرداخت کنید.» عبدالصیر می‌افزاید: «چندین بار به کسانی که برای جمع‌آوری مالیه آمده بودند، گفتیم که این انصاف نیست؛ اما با زورگویی گفتند که همین مبلغ را باید تحویل کنید.»

به گفته او، به‌گونه‌ای که طالب از دکان‌دار پول می‌گیرد، مالیه نه، یک نوع اضافه‌ستانی و باج‌گیری است.

عبدالبصیر که فروشگاه مواد خوراکه دارد، می‌گوید با آن‌که در سال‌های گذشته فروشاتش نیز خوب بوده‌، سالانه مبلغ ۱۰ هزار افغانی مالیه تحویل می‌کرده است، اما طالبان امسال از او ۳۸ هزار افغانی مالیه گرفته‌اند. او می‌افزاید: «سابق فروشات ما هم خوب بود و به دولت سالی ۱۰ هزار مالیه پرداخت می‌کردیم؛ اما طالبان آمدند و بدون معیار و سنجش گفتند که ۳۸ هزار افغانی مالیه تحویل بده.»

در همین حال، فیصل، یکی دیگر از دکان‌داران شهر قلعه‌نو، با تأیید سخنان عبدالبصیر خاطرنشان می‌کند که فروشاتش نسبت به دو سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است، با آن هم طالبان امسال به‌گونه مستقیم از آنان باج‌گیری و اضافه‌ستانی را شروع کرده‌اند.

فیصل در شهر قلعه‌نو دکان قنادی دارد. وی‌ نیز همانند عبدالبصیر از کسادی بازار کار شاکی است و می‌گوید با آن‌که قدرت خرید از مردم گرفته شده و کمتر شیرینی می‌خرند، اما طالبان از آنان مالیه گزاف می‌گیرند. او تصریح‌ می‌کند: «مردم دیگر توان خرید را ندارند. همه به فکر سیر کردن شکم خود هستند. از یک طرف بازارها خراب است و فروشات نیست، از طرف دیگر طالبان از ما پول زیاد می‌گیرند.»

به گفته فیصل، در سال‌های پیش از دکان قنادی‌اش سالانه ۱۹ هزار افغانی مالیات تحویل می‌کرد، اما طالبان امسال بدون این‌که فروشات را سنجش کنند و حال شخص دکان‌دار و در‌آمدش را در نظر بگیرند، مالیه دکان او را ۸۰ هزار افغانی تعیین کرده‌اند که «کمرشکن» است. او‌ می‌گوید: «این راه خدا نیست که مالیات را از ۱۹ به ۸۰ ‌هزار بالا ببرید. لااقل وضع فرد را نیز در نظر بگیرید.»

فیصل می‌افزاید که ناگزیر است این مبلغ را به میل تفنگ طالب پرداخت کند، اما با دوام‌ این وضعیت، مجبور است شغل چندین‌ساله‌اش را ترک کند.

در همین حال، یک منبع از اداره مستوفیت طالبان در بادغیس با تأیید این موضوع خاطرنشان می‌کند که آنان این مبلغ مالیه را براساس طرزالعملی که از مرکز برای آنان رسیده است، جمع‌آوری می‌کنند. منبع می‌افزاید: «از مرکز طرزالعمل آمده و ما هم مجبور به تطبیق آن هستیم.»

تنها دکان‌داران در شهر قلعه‌نو نیستند که از اضافه‌ستانی طالبان شکایت می‌کنند، بلکه پیش از این دکان‌داران در شهر زرنج ولایت نیمروز نیز از گروه طالبان بابت اضافه‌ستانی شکایت داشته و آن را «ظلم آشکار» عنوان کرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا