وزارت امور خارجه از شیوه پذیرایی کشور اوزبیکستان از نماینده‌گان طالبان انتقاد کرد

۸ صبح، کابل: به تازه‌گی گروه طالبان اعلام کرد که «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی و رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در سفر به اوزبیکستان با «عبدالعزیز کامل اف»، وزیر امور خارجه و «عصمت ایرگاشیف»، نماینده وِیژه رییس جمهوری این کشور در امور افغانستان دیدار کرده است.

تصاویری که از این دیدار توسط سخنگوی طالبان به رسانه‌ها فرستاده شده، نشان می‌دهد که نماینده‌گان گروه طالبان به شکل ویژه از سوی مقام‌های اوزبیکستانی مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

در یک خبرنامه گروه طالبان آمده است که والی سمرقند به خاطر حضور ملا برادر و همراهان شان مهمانی تدارک دیده و همچنان «یک چپن هم از طرف والی سمرقند به ملابرادر اخند به گونه تحفه پوشانیده شده است.»

این شیوه پذیرایی مقام‌های اوزبیک از نماینده‌گان گروه طالبان اما با انتقاد وزارت امور خارجه افغانستان روبرو شده است. مقام‌های وزارت خارجه افغانستان با آنکه از همکاری کشور اوزبیکستان به روند صلح افغانستان استقبال کرده اما از شیوه پذیرایی این کشور از نماینده‌گان این گروه ابراز ناخشنودی کرده است.

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت:«شیوه‌ی پذیرایی رسمی از نماینده‌گان گروه طالبان و چگونگی گفت‌و‌گوها، نشان دهنده‌ی زمینه‌سازی گفت‌و‌گو های صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان طالبان از سوی جمهوری اوزبیکستان نیست. ما از همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه می‌خواهیم، به رهبری و مالکیت مردم، و دولت جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان نماینده مشروع این مردم بر روند صلح، حرمت بگذارند.»

این درحالی‌ست که با پایان هشتمین دور مذاکرات صلح میان نماینده‌گان امریکا و هیات سیاسی طالبان، خلیل‌زاد، نماینده امریکا در امور صلح افغانستان، به دهلی نو رفت و ملا برادر عازم سمرقند شد.

نماینده‌گان گروه طالبان به تاریخ ۱۹ اسد در دیدار شان با مقام‌های اوزبیکستانی، درباره روابط تاریخی و دوستانه دو کشور، مذاکرات جاری با امریکایی‌ها، تأمین صلح و ثبات و بازسازی افغانستان و پروژه‌های اقتصادی و عمرانی اوزبیکستان در افغانستان گفتگوهای کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه طالبان، ملا برادر از وزیر امور خارجه اوزبیکستان خواسته که پروژه‌های اقتصادی و عمرانی کشورش در افغانستان را تکمیل کنند.

پیش از این عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه اوزبیکستان در سفرش به کابل، از اقدامات دولت افغانستان به ویژه در یک روند صلح متعلق به افغانستان و تحت رهبری این کشور حمایت کرده و گفته بود که احتمال این وجود دارد که گفتگوهای صلح افغانستان بین دولت افغانستان و گروه طالبان در شهر سمرقند اوزبیکستان برگزار شود.

دکمه بازگشت به بالا