حمله طالبان به ولسوالی چاه‌آب ولایت تخار عقب زده شد

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله اعلام کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمله گروهی طالبان به ولسوالی چاه‌آب ولایت تخار را عقب زده‌اند.

این وزارت گفته است که گروه طالبان صبح روز جمعه، هشتم سنبله بر مقر ولسوالی چاه‌آب حمله کرد که با «مدافعه به موقع و سریع نیروهای دفاعی و امنیتی» روبه‌رو شد.

وزارت امور داخله در اعلامیه‌ای توضیح داده است که در این حمله «حکمت، قوماندان بدنام قطعه سرخ طالبان» به شمول ۲۸ تن از جنگ‌جویان این گروه کشته شده‌اند و شمار دیگر از این جنگ‌جویان از ساحه به قریه‌های اطراف فرار کرده‌اند.

بر اساس معلومات وزارت امور داخله در حال حاضر عملیات تصفیه‌ای جریان دارد.

تلفات نیروهای دولتی در این حمله سه زخمی اعلام شده است که از اعضای نیروهای خیزش مردمی هستند.

این در حالی است که پیش‌تر مقامات محلی در تخار تأیید کرده بودند که مرکز ولسوالی چاه‌آب و ادارات دولتی مستقر در آن در محاصره گروه طالبان قرار گرفته است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که جنگ‌جویان طالبان بامداد جمعه، هشتم سنبله، به مرکز ولسوالی چاه‌آب حمله کرده‌اند.

او گفت که نیروهای پولیس در پی این حمله از پوسته‌های خود عقب‌نشینی «تکتیکی» کرده‌اند و اکنون جنگ شدید در اطراف ساختمان ولسوالی و بازار چاه‌آب در جریان است.

هجری بیان داشت که در حمله جنگ‌جویان طالبان به مرکز ولسوالی چاه‌آب به نیروهای دولتی و هم‌چنان افراد ملکی تلفات وارد شده است، اما رقم دقیق این تلفات تا کنون در دست نیست. طالبان نیز در این حمله متقبل تلفات شده‌اند.

به گفته او، جنگ‌جویان طالبان در این حمله ساحات مسکونی را نیز هدف قرار داده‌اند که در پی آن ده‌ها خانواده آواره شده‌اند. هم‌چنان چندین خانه‌ مسکونی و دکان در این حمله آتش گرفته است.

سخنگوی والی تخار هم‌چنان گفت که از شهر تالقان، مرکز تخار، نیروهای کمکی در راه رسیدن به ولسوالی چاه‌آب هستند و به زودی معادله جنگ در این ولسوالی به نفع دولت تغییر خواهد کرد.

گروه طالبان بامداد جمعه اعلام کرد که به مرکز ولسوالی چاه‌آب یورش برده است و ساختمان این ولسوالی و پوسته‌های مربوط به نیروهای دولتی را تصرف کرده‌اند.

این گروه ادعا کرده است که ۴۰ نفر از نیروهای دولتی در این حمله کشته و زخمی شده‌اند.

چاه‌آب از ولسوالی‌های استراتژیک تخار در مرز با تاجیکستان است.

این ولسوالی از چند سال به این سو به دلیل ذخایر طلا و مسیر ترانزیت مواد مخدر به آسیای میانه دست‌خوش ناامنی بوده است.

جواد هجری می‌گوید که عاملان اصلی این ناامنی تفنگ‌داران غیرمسوول در ولسوالی چاه‌آب هستند.

به گفته او، فعالیت این تفنگ‌داران غیرمسوول به نفوذ جنگ‌جویان طالبان در این ولسوالی زمینه داده است و اکنون این ولسوالی را تا مرز سقوط پیش برده است.

گفته می‌شود که این تفنگ‌داران در مرکز کشور از حامیان قدرت‌مند برخوردار هستند.

افضل شامل نماینده تخار در مجلس سنا و بشیر قانت از زورمندان محلی، دو چهره‌ای است که پیش از این به ناامن‌سازی ولسوالی چاه‌آب متهم شده‌اند و بارها بین تفنگ‌داران دو طرف درگیری رخ داده است.

این درگیری‌ها تلفاتی نیز به همراه داشته است.

پیشتر مقامات محلی تخار گفته بودند که این دو نفر بر سر تصرف معدن طلای «نورآبه» و کنترل مسیر ترانزیت مواد مخدر در این ولسوالی با هم درگیری دارند.

افضل شامل و بشیر قانت هر دو این اتهامات را رد کرده‌اند.

جنگ‌جویان طالبان در کنار حمله به چاه‌آب به ولسوالی‌های درقد، ینگی قلعه و بهارک ولایت تخار نیز حمله کرده‌اند.

یک منبع محلی در صحبت با روزنامه ۸صبح، تأیید کرد که در حمله این جنگ‌جویان به ولسوالی درقد ۱۲ نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

به گفته این منبع، درگیری‌ها ناوقت پنج‌شنبه‌شب در این ولسوالی‌ها آغاز شد و تا کنون به صورت کامل فروکش نکرده است.

وضعیت امنیتی در تخار در سال‌های پسین ناآرام بوده است.

مقامات محلی می‌گویند که جنگ‌جویان طالبان برای حمله به تخار عمدتاً از ولایات بغلان و کندز در هم‌جواری این ولایت اقدام می‌کنند. بغلان و کندز از ولایات به شدت ناآرام کشور است.

دکمه بازگشت به بالا