طالبان تجلیل از نوروز در بلخ را منع کردند 

۸صبح، بلخ: مقام‌های محلی طالبان در ولایت بلخ به مردم هشدار داده‌اند که از نوروز و‌ سال نو تجلیل نکنند.

منابع مردمی در شهر مزار شریف و برخی از ولسوالی‌های ولایت بلخ امروز (سه‌شنبه، ۱ حمل) به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که طالبان با اعلام از مسجدها، مردم را از پوشیدن لباس جدید و گشت‌وگذار به نام  نوروز و سال نو منع کرده‌اند.

طالبان به باشنده‌گان ولسوالی شولگره گفته‌اند، در کنار این‌که تجلیل از نوروز در دین اسلام حرام است، نیروهای آنان به دلیل مرگ داوود مزمل، والی پیشین طالبان برای ولایت بلخ، عزادار هستند.

از سویی هم، شماری از باشنده‌گان شهر مزارشریف به روزنامه ۸صبح تایید می‌کنند که طالبان مانع گشت‌وگذار مردم در شهر و رفتن آنان به تفریح‌گاه‌ها شده‌اند.

سهراب، باشنده‌ شهر مزارشریف، می‌گوید: «شما باور کنید که امروز من یک بار از طرف صبح بیرون رفتم و زمانی که برای بار دوم خواستم بیرون بروم، یک طالب که در سر کوچه ما نشسته بود، برایم گفت که حق نداری بیشتر از یک بار از این‌جا بگذری. من واقعا نمی‌دانم چه بگویم.»

طالبان علاوه بر ولایت بلخ، تحلیل از نوروز را در برخی از ولایات دیگر از جمله دایکندی و بامیان نیز منع کرده‌اند، با آن هم نوارهای تصویری از مردم نشر شده است که آنان را در حال تجلیل از نوروز نشان می‌دهد.

مزارشریف پیش از تسلط طالبان در روزهای نوروز میزبان ده‌ها هزار زایر داخلی و خارجی بود، در حالی که امسال از این روز به‌گونه رسمی تجلیل نشد و مردم اجازه بزرگ‌داشت از آن را نیافتند.

دکمه بازگشت به بالا