طالبان به منع فعالیت‌های تی‌تی‌پی و جنبش ترکستان شرقی در افغانستان متعهد شدند

۸صبح، کابل: براساس بیانیه مشترک نشست سه‌جانبه چین، پاکستان و طالبان، این گروه متعهد به منع فعالیت‌های تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) و جنبش اسلامی ترکستان شرقی در خاک افغانستان شده است.

بیانیه مشترک این نشست ناوقت روز دوشنبه، ۱۸ ثور، به نشر رسیده است.

در بیانیه به نقل از کین گانگ، وزیر امور خارجه چین، بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان و امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان، آمده است که افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و مرفه می‌تواند در خدمت منافع مشترک منطقه باشد.

بربنیاد بیانیه، همکاری در حوزه‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر، کشاورزی، تجارت، انرژی، ظرفیت‌سازی، مدیریت مرزی و تبادله آموزش از توافقات طرف‌های گفت‌وگو کننده در نشست اسلام‌آباد بوده است.

در همین حال، وزرای خارجه چین، پاکستان و طالبان تاکید کرده‌اند که از ظرفیت و توانایی موجود در افغانستان به‌عنوان مرکز ارتباط منطقه‌ای استفاده شود.

در بیانیه همچنان آمده است که با تعهد بر همکاری چین و پاکستان با طالبان در چارچوب ابتکار کمربند و جاده (بی‌آر‌آی)، به‌گونه مشترک دهلیز اقتصادی چین و پاکستان به افغانستان گسترش یابد.

با آن که در نشست‌های منطقه‌ای احترام به حقوق‌ زنان و تشکیل دولت فراگیر از خواست‌های کلیدی کشور‌های منطقه از طالبان بود، اما در نشست اسلام‌آباد هیچ اشاره‌ای به آن نشده است.

طالبان در حالی به منع فعالیت تحریک طالبان پاکستان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی در داخل خاک افغانستان در نشست اسلام‌آباد متعهد شده‌اند که پیش از این نهادهای امنیتی پاکستان گزارش‌های مستند از حضور تی‌تی‌پی،سازماندهی و تطبیق حملات تروریستی از خاک افغانستان علیه پاکستان را نشر کرده‌اند.

تی‌تی‌پی و جنبش اسلامی ترکستان شرقی از گروه‌های مسلح مخالف دولت‌های چین و پاکستان است.

در پی تسلط طالبان برافغانستان، نگرانی این دو کشور از افزایش فعالیت‌ گروه‌های یادشده در داخل خاک افغانستان نیز بیشتر شده است.

دکمه بازگشت به بالا